ISO Belgesi Ne Demek?
16 Haziran 2020 1 Yorum 249 Görüntüleme

ISO Belgesi Ne Demek?

ISO Belgesi Ne Demek?

ISO, 1947 senesinde kurulmuştur ve Uluslararası Standartlar Organizasyonunun (International Organization for Standardization) kısaltılmış halidir. Bu kuruluşun merkezi, İsviçre’nin Cenevre şehrindedir. ISO’nun kuruluş amacı, dünya genelinde geçerlilik sağlayabilecek standartlar yayınlamak ve bu sayede hizmet ya da ürünlerin uluslararası bir şekilde dolaşmasına katkı sağlamaktır.

Birçok alanda karşılaşabileceğiniz ISO belgeleri, kişilerin ISO belgesi ne demek? diye düşünmelerini sağlamaktadır. Kelime grubu olarak, kalite belgesi anlamına gelen ISO belgesi, genel anlamı ile kalite yönetim sistemlerinin denetlenerek, belgelenmiş haline verilen isimdir. Bir firmanın, ISO belgesinin bulunması o firmanın ürettiği ürün ve hizmetlerin her zaman kaliteli olduğu anlamına gelmemektedir. Kalite, hizmet ya da ürünlerin müşteri ile uyumuna göre değişiklik göstermektedir. Her kişinin kalite ölçütünün farklılık göstermesi, hizmet ve ürünlerin kalitesinin iyileşmesini sağlamaktadır. ISO belgesi bulunan alanlarda ürün ve hizmetler daima müşteriyi memnun edecek şekilde iyileştirme yapılmaktadır.

ISO Belgesinin Faydaları

ISO belgesi almak firma ve kurumların, üçüncü bir kanal tarafından denetlenerek kazanmış olduğu kalite sertifikasını simgelemektedir. ISO belgeleri, küçük ya da büyük tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu bir belgedir. İş alanında gerçekleşen tüm süreçleri ve bu süreçlerin doğru bir şekilde gerçekleştiğini belgelemektedir. ISO 9001 en yaygın kullanılan, kalite belgesidir. ISO belgeleri kapsamı içinde, farklı alanlar için oluşturulmuş birçok standart belgesi bulunmaktadır. ISO standartlarına uygun belgelerin kurum ve firmalara sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

*ISO belgesi bulunan firmaların,  yurt içinde ve yurt dışında diğer firmalara göre rekabet şansları daha yüksektir.

*ISO belgesi almak için gerekli şartları yerine getirmeye başlayan kişiler, firma yada kuruluşlarının yönetim standartlarının iyileştiğini ve kurumsallaştıklarını fark edecektir.

*ISO belgesi sayesinde, müşterilerinizi daha iyi anlamaya çalışır, onların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelirsiniz ve bu sayede müşteri odaklı bir firma haline gelirsiniz. Müşteri odaklı hizmet veren bir firma olmanız, pazar payınızın büyük bir oranda artmasına neden olacaktır.

*ISO belgeleri sayesinde firma ve kuruluşlar bireyselliği bir kenara bırakarak, daha kurumsal bir yapıya kavuşmaktadır.

*ISO belgesi www.adlbelge.com firma ve kuruluşların tedarikçileri ile iyi bir ilişki kurmalarını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bu belgeye sahip firmalar dünya ülkelerine diğer firmalardan daha yakındır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı ISO Anlamı Nedir?
Sonraki Yazı Amortisör Yedek Parça

Yazar Hakkında

Melih
Melih 202 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Genel Yorum Yok

Merhaba dünya!

Merhaba dünya ! WordPress ile oluşturduğum blogun ilk yazısı.. Herkese selamlar, herkese hürmetler.. Oyunuzu paylaşın ! Hayır,Teşekkürler.

Genel Yorum Yok

Nerelerdeyim, Neler Yapıyorum ?

Son zamanlarda gerek sıcaklar, gerekse kişisel uğraşlarım nedeniyle internet işlerine ara vermek zorunda kaldım. Her ne kadar geçtiğimiz kış yaşadığım talihsiz olaylar beni bunaltsa da sektörü bırakamadım maalesef. Aslında tabii

Genel Yorum Yok

Trafik Kazası Avukatı

Mahkeme boyunca davalı veya davacıların muamelelerini yapan ve özel kişilerin haklarını savunmakla görevli olan kişilere avukat denir. Bu noktada trafik kazası avukatı ise; trafik kazaları sonrasında ortaya çıkan maddi ve

1 Yorum

Yanıtla