ISO Belgesi Ne Demek?
16 Haziran 2020 1 Yorum 325 Görüntüleme

ISO Belgesi Ne Demek?

ISO Belgesi Ne Demek?

ISO, 1947 senesinde kurulmuştur ve Uluslararası Standartlar Organizasyonunun (International Organization for Standardization) kısaltılmış halidir. Bu kuruluşun merkezi, İsviçre’nin Cenevre şehrindedir. ISO’nun kuruluş amacı, dünya genelinde geçerlilik sağlayabilecek standartlar yayınlamak ve bu sayede hizmet ya da ürünlerin uluslararası bir şekilde dolaşmasına katkı sağlamaktır.

Birçok alanda karşılaşabileceğiniz ISO belgeleri, kişilerin ISO belgesi ne demek? diye düşünmelerini sağlamaktadır. Kelime grubu olarak, kalite belgesi anlamına gelen ISO belgesi, genel anlamı ile kalite yönetim sistemlerinin denetlenerek, belgelenmiş haline verilen isimdir. Bir firmanın, ISO belgesinin bulunması o firmanın ürettiği ürün ve hizmetlerin her zaman kaliteli olduğu anlamına gelmemektedir. Kalite, hizmet ya da ürünlerin müşteri ile uyumuna göre değişiklik göstermektedir. Her kişinin kalite ölçütünün farklılık göstermesi, hizmet ve ürünlerin kalitesinin iyileşmesini sağlamaktadır. ISO belgesi bulunan alanlarda ürün ve hizmetler daima müşteriyi memnun edecek şekilde iyileştirme yapılmaktadır.

ISO Belgesinin Faydaları

ISO belgesi almak firma ve kurumların, üçüncü bir kanal tarafından denetlenerek kazanmış olduğu kalite sertifikasını simgelemektedir. ISO belgeleri, küçük ya da büyük tüm işletmelerin ihtiyaç duyduğu bir belgedir. İş alanında gerçekleşen tüm süreçleri ve bu süreçlerin doğru bir şekilde gerçekleştiğini belgelemektedir. ISO 9001 en yaygın kullanılan, kalite belgesidir. ISO belgeleri kapsamı içinde, farklı alanlar için oluşturulmuş birçok standart belgesi bulunmaktadır. ISO standartlarına uygun belgelerin kurum ve firmalara sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

*ISO belgesi bulunan firmaların,  yurt içinde ve yurt dışında diğer firmalara göre rekabet şansları daha yüksektir.

*ISO belgesi almak için gerekli şartları yerine getirmeye başlayan kişiler, firma yada kuruluşlarının yönetim standartlarının iyileştiğini ve kurumsallaştıklarını fark edecektir.

*ISO belgesi sayesinde, müşterilerinizi daha iyi anlamaya çalışır, onların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelirsiniz ve bu sayede müşteri odaklı bir firma haline gelirsiniz. Müşteri odaklı hizmet veren bir firma olmanız, pazar payınızın büyük bir oranda artmasına neden olacaktır.

*ISO belgeleri sayesinde firma ve kuruluşlar bireyselliği bir kenara bırakarak, daha kurumsal bir yapıya kavuşmaktadır.

*ISO belgesi www.adlbelge.com firma ve kuruluşların tedarikçileri ile iyi bir ilişki kurmalarını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bu belgeye sahip firmalar dünya ülkelerine diğer firmalardan daha yakındır.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı ISO Anlamı Nedir?
Sonraki Yazı Amortisör Yedek Parça

Yazar Hakkında

Melih
Melih 213 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Tanıtım Yorum Yok

Ariston Tamir Servisi Numarası : 444 78 56

Ariston Tamir Servisi Numarası : 444 78 56 Özel Ariston Servisi firması hakkında sizlere detaylı bilgiler sunmaya devam ediyorum ve firmanın pek yakın zamanda online olarak hizmet sunacağını da belirtmek

Genel Yorum Yok

İstanbul LİBELLE Süpürge Tamir Servisi

İstanbul LİBELLE Süpürge Tamir Servisi Libelle; sahip olduğu temizlik robotu sayesinde birçok insanın ilk tercihi olmaktadır. Yüksek teknolojinin gerekleri doğrultusunda üretilen Libelle temizlik robotlarının insanların yaşam alanlarının temizlenmesi noktasında işe

Genel Yorum Yok

ISO Anlamı Nedir?

ISO Anlamı Nedir? ISO, 1947 yılının Şubat ayının 23’ünde Cenevre’de kurulan bir uluslararası teşkilâttır. Bu teşkilâtın Türkçe ismi Uluslararası Standartlar Teşkilatı’dır. ISO bir ürünün uluslararası üretim standartlarına göre üretilip üretilmediğini

1 Yorum

Yanıtla