Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?
2 Eylül 2019 0 Yorum 307 Görüntüleme

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Elektrik günlük hayatımızın önemli parçalarından olup elektriksiz bir dünya düşünemiyoruz. Elektriği üretmenin birçok yolu bulunuyor ve bu yolların çeşitli artı ve eksi yönleri var. Bu enerji üretim yöntemlerinden doğaya en az zarar veren yöntem ise güneş enerjisinden enerji elde etmek olarak ortaya çıkıyor. Hiçbir hammadde kullanılmadan yalnızca yere vuran güneş enerjisiyle elektrik üretilebiliyor. Doğaya hiçbir zarar vermeyen güneş enerjisi santralleriyle daha temiz ve yenilenebilir enerji elde etmek mümkün. Bu yazımızda güneş enerjisi ile elektrik üretimi yöntemini anlatacağız.

Güneş Enerjisinden Enerji Elde Edilmesi

Güneş enerjisi, esas olarak güneş paneli sayesinde güneşten yere gelen fotonların toplanması ve bunların taşıdığı enerjiyle elektrik ya da ısı enerjisi elde edilişi olayıdır.

Bu olayın temeli 4 adet hidrojen atomunun 2 tane helyum atomuna dönüşmesi olayıdır. Dört hidrojen atomu 4032 birimken 1 adet helyum atomu 4003 birimdir. Güneşte enerji üretilirken arada kalan bu 29 birimlik fark uzaya aynen yayılır. Yayılan bu enerjinin bir kısmı da dünyamıza ulaşır. Bu az bir oran gibi gelse de atomların sayısına bakıldığı zaman muazzam rakamlara ulaşabilir. 564 milyon ton hidirojen atomu her saniyede 560 milyon ton helyum atomuna dönüşür. Aradaki 4 milyon tonluk fark uzaya enerji olarak saçılır. Bu fark da birikimli olarak yüksek bir enerji oluşmasına neden olur.

Güneş Panellerinde Elektrik Nasıl Üretilir?

Güneş enerjisinden enerji elde eden sistemlere solar paneller denir. Bu sistemler genel olarak güneşin en dik açıyla vurduğu, güneşi en çok gören bölgelere kurulurlar. Bu panellere güneşten gelen ışık vurur ve fotonlar panelin yüzeyine çarpar. Bu fotonlar paneli etkinleştirerek enerji elde edilmesini sağlar. Ancak bu panellerin üstüne düşen enerjinin tamamını elektriğe dönüştüremezler. Yani %100 verimli değildir. Bu panellerin verimlilik düzeyi ancak %15-20 düzeylerinde olmaktadır.

Uygun Güneş Panelleri

Ülkemizde güneş paneli satın almak isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Güneş paneli hizmetleri sağlayan firmalardan biri de Ekonomik Solar firmasıdır. Bursa güneş enerji sistemleri ihtiyaçlarında en güvenilir firmalardan biri.

Firma her türlü enerji sisteminde olduğu gibi güneş panellerinde de kaliteli hizmet veriyor. Jel akü gibi her türlü güneş enerjisi ekipmanını sağlayan firma bu sistemlerin kurulumlarını da yine firma yapıyor. Monokristal, polikristal ve yarı esnek güneş paneli modellerin satışını yapıyor ve uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

Bu tür güneş enerjisi sistemleri her yerde kullanılabiliyor. Güneş enerjisiyle tarımsal sulama sistemleri kurulabiliyor. Elektriğin olmadığı noktalarda özellikle de yayla gibi yerlerde elektrik enerjisini ucuza ve bolca elde etmek mümkün. Firmanın her türlü ihtiyaca uygun olmak üzere çeşitli sistem paketleri mevcut. İnternet sitesi üzerinden incelenebilecek bu paketlerden biri seçilerek kısa zamanda sistemin kurulması sağlanabilir.

Ekonomik Solar sitesinden alınmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı Evlilik Büyüsü ile Evlenenler Mutlu Mu?
Sonraki Yazı İnternet Ping Testi Yaparak Bağlantı Hızınızı Kontrol Edin

Yazar Hakkında

Melih
Melih 216 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Kadın Dünyası 2 Yorum

Alyansların Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Alyansların Bakımı Nasıl Olmalıdır? Alyans yüzükler kullanımı milattan önceye kadar dayanan; aşkın en evrensel ve zamansız simgesi olarak günümüze kadar ulaşan en özel simgelerden biridir. Kadın ve erkeğin, elmanın iki

Tanıtım 2 Yorum

Eca Kombi Servisi Kadıköy

Eca Kombi Servisi Kadıköy Isınma ihtiyaçlarının karşılanması noktasında günümüzde son derece önemli bir rol üstlenen kombi cihaz teknolojisinde ECA kalitesiyle öne çıkıyor. Tüm kombi modellerinin yüksek performans verimliliği kadar düşük

Genel Yorum Yok

Yıldızname Bakımı

Yıldızname Bakımı Halk arasında yıldızname olarak bilinen, kişiye özgü yapılan bir gelecek veya yaşam okuma şekli olan yıldız haritası, kişilerin adı soyadı, anne adı, doğum tarihinin gün ay ve yıl

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla