Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?
2 Eylül 2019 0 Yorum 174 Görüntüleme

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Elektrik günlük hayatımızın önemli parçalarından olup elektriksiz bir dünya düşünemiyoruz. Elektriği üretmenin birçok yolu bulunuyor ve bu yolların çeşitli artı ve eksi yönleri var. Bu enerji üretim yöntemlerinden doğaya en az zarar veren yöntem ise güneş enerjisinden enerji elde etmek olarak ortaya çıkıyor. Hiçbir hammadde kullanılmadan yalnızca yere vuran güneş enerjisiyle elektrik üretilebiliyor. Doğaya hiçbir zarar vermeyen güneş enerjisi santralleriyle daha temiz ve yenilenebilir enerji elde etmek mümkün. Bu yazımızda güneş enerjisi ile elektrik üretimi yöntemini anlatacağız.

Güneş Enerjisinden Enerji Elde Edilmesi

Güneş enerjisi, esas olarak güneş paneli sayesinde güneşten yere gelen fotonların toplanması ve bunların taşıdığı enerjiyle elektrik ya da ısı enerjisi elde edilişi olayıdır.

Bu olayın temeli 4 adet hidrojen atomunun 2 tane helyum atomuna dönüşmesi olayıdır. Dört hidrojen atomu 4032 birimken 1 adet helyum atomu 4003 birimdir. Güneşte enerji üretilirken arada kalan bu 29 birimlik fark uzaya aynen yayılır. Yayılan bu enerjinin bir kısmı da dünyamıza ulaşır. Bu az bir oran gibi gelse de atomların sayısına bakıldığı zaman muazzam rakamlara ulaşabilir. 564 milyon ton hidirojen atomu her saniyede 560 milyon ton helyum atomuna dönüşür. Aradaki 4 milyon tonluk fark uzaya enerji olarak saçılır. Bu fark da birikimli olarak yüksek bir enerji oluşmasına neden olur.

Güneş Panellerinde Elektrik Nasıl Üretilir?

Güneş enerjisinden enerji elde eden sistemlere solar paneller denir. Bu sistemler genel olarak güneşin en dik açıyla vurduğu, güneşi en çok gören bölgelere kurulurlar. Bu panellere güneşten gelen ışık vurur ve fotonlar panelin yüzeyine çarpar. Bu fotonlar paneli etkinleştirerek enerji elde edilmesini sağlar. Ancak bu panellerin üstüne düşen enerjinin tamamını elektriğe dönüştüremezler. Yani %100 verimli değildir. Bu panellerin verimlilik düzeyi ancak %15-20 düzeylerinde olmaktadır.

Uygun Güneş Panelleri

Ülkemizde güneş paneli satın almak isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Güneş paneli hizmetleri sağlayan firmalardan biri de Ekonomik Solar firmasıdır. Bursa güneş enerji sistemleri ihtiyaçlarında en güvenilir firmalardan biri.

Firma her türlü enerji sisteminde olduğu gibi güneş panellerinde de kaliteli hizmet veriyor. Jel akü gibi her türlü güneş enerjisi ekipmanını sağlayan firma bu sistemlerin kurulumlarını da yine firma yapıyor. Monokristal, polikristal ve yarı esnek güneş paneli modellerin satışını yapıyor ve uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

Bu tür güneş enerjisi sistemleri her yerde kullanılabiliyor. Güneş enerjisiyle tarımsal sulama sistemleri kurulabiliyor. Elektriğin olmadığı noktalarda özellikle de yayla gibi yerlerde elektrik enerjisini ucuza ve bolca elde etmek mümkün. Firmanın her türlü ihtiyaca uygun olmak üzere çeşitli sistem paketleri mevcut. İnternet sitesi üzerinden incelenebilecek bu paketlerden biri seçilerek kısa zamanda sistemin kurulması sağlanabilir.

Ekonomik Solar sitesinden alınmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı Evlilik Büyüsü ile Evlenenler Mutlu Mu?
Sonraki Yazı İnternet Ping Testi Yaparak Bağlantı Hızınızı Kontrol Edin

Yazar Hakkında

Melih
Melih 198 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Tanıtım Yorum Yok

Aristo Yaşam Programı ve Çantası

25 yaşındayım ve son 5 yıldır fazla kilolarımla uğraşıyorum. Boyum 1.55 olduğu için 72 kilo olmak beni çok daha şişman gösteriyor ve hantallaştırıyor. Çocukluğumdan beri çok zayıf olmadım ama 72

Tanıtım Yorum Yok

Franke Teknik Servis Avcılar

Franke Teknik Servis Avcılar Mutfak özellikle ev hanımlarının gün içerisinde en fazla zaman geçirdiği yerlerden biridir. Bir evin mutfağı ne kadar iyi ve insana kendisini güzel hissettirirse o yaşam alanı

Tanıtım 2 Yorum

Hileli Apk Oyun İndirmek

Herkese merhaba, bu yazımda sizlere aslında birçok kişinin hergün binlerce arama yaptığı, ancak düzgün bir şekilde sonuç alamayarak linki olmayan ve gerçekten hileli apk olduğunu söyleyip bizleri hayal kırıklığına uğratan

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla