SEO ile İlgili Sık Kullanılan Kavramlar ve Anlamları
3 Haziran 2020 0 Yorum 63 Görüntüleme

SEO ile İlgili Sık Kullanılan Kavramlar ve Anlamları

SEO ile İlgili Sık Kullanılan Kavramlar ve Anlamları

Arama motoru optimizasyonu yani SEO kavramı Türkiye’de herkesin aşina olduğu kavramlardan biri değil.  Ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlandığını bile söyleyebiliriz. İnternet üzerinden ürün ve hizmet satışı yapan  e-ticaret sitesi sahipleri SEO paketleri  ile çok daha yüksek satış oranlarını yakalayabiliyor. Aynı zamanda internet sitelerinin daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasını da sağlayabiliyor.

İnternet ortamında SEO paketi ile ilgili araştırma yaparken  karşınıza bazı kavramlar çıkabilir.  Bu kavramları hakkında fikir sahibi olmanız konuyu çok daha doğru bir şekilde değerlendirmenize olanak tanır. Bu nedenle SEO konusunda en sık kullanılan kavramları ve anlamlarını hemen sizlerle paylaşıyoruz.

 • Site içi SEO 

Özellikle SEO paketleri kapsamına dahil edilen site içi SEO çalışması herhangi bir internet sitesinin ana sayfası başta olmak üzere tüm sayfaları üzerinde yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Genel olarak site içi SEO çalışmaları internet sitesinin arama motorlarının algoritmalarına uygun bir form kazanması için gerçekleştirilir.

 • Title 

Bu kavramı da bir başlık olarak değerlendirebilirsiniz.  İnternet sitesinde her bir sayfanın  başlığı vardır ve bu başlık da arama sonuçlarında görüntülenir.

 • Meta description 

Başlığın hemen altında yer alan özel açıklamalar da meta description  olarak isimlendiriliyor. Bu bölümde yine arama motorlarında, arama sonuçlarında görüntülenir.

 • txt

Bu tamamen arama motoru yazılımları ile ilgili bir kavramdır.  İnternet sitesini ziyaret ettiğinde hangi sitelerin kayıt altına alınmayacağı  gibi çeşitli bilgileri kapsıyor.

 • Site haritası

İnternet sitesi içerisinde yer alan tüm sayfaların  linklerinin yer aldığı bölüm de site haritası olarak adlandırılıyor.

 • SEO uyumlu içerik

Bazı anahtar kelimeler içeren ve anahtar kelimelerin homojen bir şekilde dağıtıldığı içerikler SEO uyumlu içerik olarak adlandırılır. İnternet sitelerinde yer alan SEO uyumlu içeriklerin kullanıcılara sunulan önemli bir bilgi kaynağı olduğunun unutulmaması gerekiyor.

 • SEO paketi

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile ilgili yapılan bazı hizmetlerin hazır paket şeklinde internet site sahiplerine sunulmasıdır. SEO ajansları tarafından hazırlanan SEO paketleri pek çok farklı hizmet grubunu kapsıyor olabilir.

 • Serp 

Herhangi bir arama motoru kullanılarak herhangi bir kelime üzerinden yapılan aramalarda karşımıza çıkan  arama sonuçları serp olarak adlandırılır. Kısaca serp arama sonuç sayfaları olarak da değerlendirilebilir.

 • Backlink 

Farklı bir internet sitesinden sizin internet sitenize link verilmesi kısaca backlink  olarak adlandırılıyor. Kaliteli ve doğru bir şekilde alır an backlink arama motorlarındaki sıralamaya son derece olumlu katkılarda bulunabiliyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Kartal'da Philips Süpürge Servisi
Sonraki Yazı Yüksek Erişim Kapasitesi İle Sanal Sunucu Kiralama

Yazar Hakkında

Melih
Melih 198 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Tanıtım Yorum Yok

İstanbul’da Güvenilir Bosch Servis’in Tek Adresi

İstanbul’da Güvenilir Bosch Servis’in Tek Adresi Beyaz eşya teknolojisinin günlük yaşantımız ve insanlık adına ne kadar önemli bir yerde olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Kusursuz bilir teknoloji karşımıza çıkıyor ve

Tanıtım Yorum Yok

İSTOÇ’ta Kalitenin ve Ucuzluğun Yeri

İSTOÇ’ta Kalitenin ve Ucuzluğun Yeri Evlerinizde kullandığınız birçok ev eşyasına İSTOÇ’ta ulaşmak mümkün. Ancak İSTOÇ toptan satış yaptığından dolayı oradan doğrudan satın almak genel müşteri için oldukça zor oluyor. Genel

Tanıtım Yorum Yok

Turkcell Bedava İnterneti Nasıl Alırım?

Vodafone bedava internet paketleri gibi turkcell de benzer kampanyaları müşterilerine sağlamaktadır. Bu kampanyalar hem yeni müşteri kazanmak hem de mevcut müşterilerin memnuniyetini sağlamak amacı ile tasarlanmıştır. Paketler içerik olarak günlük,

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla