Sermayesiz Yapabileceğiniz Basit 10 İş Fikri
17 Mayıs 2019 1 Yorum 457 Görüntüleme

Sermayesiz Yapabileceğiniz Basit 10 İş Fikri

Sermayesiz Yapabileceğiniz Basit 10 İş Fikri

Malum; hepimiz para kazanmak için çalışıyoruz. Çünkü her insan en başta temel ihtiyaçları olmak üzere, geri kalan tüm ihtiyaçlarını da karşılayabilmek için para kazanmak, bir şekilde gelir elde etmek zorunda. Para kazanmanın, gelir elde etmenin birçok yolu var elbette. Bir meslek sahibi olmak ve bu mesleği yaparak para kazanmak, üretim yapıp satmak, ek iş yapmak bu yöntemlerin en bilinenleridir. Bütün bunların yanında hangi sektörden ya da ne tür olursa olsun, yapılan her iş belirli bir miktar sermaye gerektirir. Peki, sermayesiz bir iş yapmak mümkün mü, sermayesiz yapılabilecek işler nelerdir? İşte size sermayesiz yapabileceğiniz basit 10 iş fikri.

1) Freelancer Çalışmak

Eğer yazdıklarınıza güveniyorsanız ya da makale yazarlığı, blog yazarlığı gibi alanlarda uzmanlığınız varsa bu işten para kazanmak mümkün. Kendinize bir blog açarak veya yazmış olduğunuz makaleleri, bu işi yapan sitelerde satışa sunarak gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca anket doldurulabilecek internet siteleri yoluyla da para kazanabilirsiniz.

2) Müzik Dinleme

Bunu duyan herkes; müzik dinleyerek para kazanılır mı diye mutlaka sorar. Ama tabii her işten olduğu gibi bu işten de para kazanılabilir. Bu iş için özel olarak açılan siteler veya programlar üzerinden dinlediğiniz şarkılara veya izlediğiniz kliplere, videolara yorum yaparak ya da beğenide bulunarak gelir elde edebilirsiniz.

3) Spor Eğitmenliği

Başarılı olduğunuz veya kendinize güvendiğiniz bir spor branşı varsa, bununla ilgili eğitmenlik yaparak veya özel ders vererek bu işten para kazanabilirsiniz. Sermayesiz olarak yapılan ve en çok gelir elde edilen işlerden birisidir.

4) Ahşap Sanatı

El beceriniz gelişmişse ve bu konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, ahşap sanatı ile ilgili yapacağınız iş ne olursa olsun yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

5) Ara Buluculuk

Son dönemde; özellikle mahkeme salonlarında karşımıza çıkan ara bulucular, geliri son derece yüksek kişiler arasında yer alıyor. Sermaye gerektirmeyen işlerden bir diğeri de ara buluculuk yapmak. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek şey, çevrenizi geniş tutmaktır. Firmalara ya da kişiler arasında ki anlaşmazlıklarda ilk akla gelenler, bu işi yapanlardır.

6) Kitap Alıp Satmak

Her ne kadar ülkemizde kitap okuma oranı düşük olsa da, kitap fuarlarını dolduran, ziyaret eden, kitap okumayı seven milyonlarca insan var. Bu gerçeği düşünecek olursak eğer, kitap alıp satmak iyi bir gelir elde etmemize yardımcı olacaktır. Bu işte ilk adımı; geçmişte okuduğunuz eski kitapları sahaf ya da internet üzerinden satışa çıkararak atabilirsiniz. Bu kitaplardan gelecek para ile de yerine yeni kitaplar alıp işinizi bu şekilde devam ettirebilirsiniz.

7) Pazarlama

Satış ve pazarlama konusunda kendinize güveniniz tam ise, bir firma ya da şirketin ürünlerini satmada yardımcı olabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz.

8) Tur Rehberliği

Bulunduğunuz çevreyi ya da yaşadığınız şehri iyi biliyorsanız, tur rehberliği işi tam size göre. Böyle bir işle gerçekten iyi para kazanabilirsiniz.

9) Hayvan Bakıcılığı

Hayvanlarla ilgilenmeyi, onların bakımını üstlenmeyi seviyorsanız hayvan bakıcılığı işi tam size göre. Her ne kadar biraz zorlu bir iş olsa da hem keyifli hem de para kazandırabilecek bir iştir.

10) Ürün Fotoğrafçılığı

Bazı şirketler ürünlerinin satışını arttırmak için reklama ihtiyaç duyarlar. Bu reklamların temelini de elbette ürün fotoğrafları oluşturur. Şirketlerin satacağı ürünlerin fotoğrafını çekerek bu işten para kazanabilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Yıldızname Bakımı
Sonraki Yazı WordPress xmlrpc.php Saldırısını Önleme

Yazar Hakkında

Melih
Melih 211 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Girişimcilik Yorum Yok

Girişimcilerin Okuması Gereken 5 Kitap

Sizlere günümüzde herkesin hedeflediği kimilerinin defalarca denediği , kimilerinin şansının iyi gittiği girişimcilik ruhunun bilgilerinden okuma alışkanlığa dair birkaç bilgi vereceğiz. Bu yazımıda girişimciler için okunması gereken 5 kitabı listeledik.

1 Yorum

 1. Webmaster
  Temmuz 06, 12:42 YANITLA
  2) Müzik Dinleme :) Tam bana göre ya. Müzik hepimizin dinlediği birşey. Ama bunu paraya dönüştürmek mantıklı. Ayrıca zaten para kazanmak için değil, para kazanmamak içinde dinliyoruz. Mesela ben bu yorumu yazarkende dinlediğim gibi :)

Yanıtla