Sürekli Üşümenin Sebepleri
28 Aralık 2018 0 Yorum 339 Görüntüleme

Sürekli Üşümenin Sebepleri

Sürekli Üşümenin Sebepleri

Vücudunuzda sıklıkla karşılaştığınız üşüme problemi her zaman soğuk havalarla ilgili olmayabilir. Üşümek birçok farklı hastalığın belirtisi niteliğindedir. Bununla beraber vücut ısısının düşmesi hayat kalitesini etkileyecek ve kişinin performansında düşüşler yaşamasına sebep olacaktır. Aşağıda bahsedilen sebepler, sürekli olarak üşümenin bazı belirtileridir ancak kendinizi gözlemleyerek varacağınız sonuçlar ile üşümenizin önüne geçemiyorsanız yakın zamanda uzman bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

Anemi ve Demir Yetersizliği

Halk dilinde ”kansızlık” olarak bilinen anemi hastalığı, üşüme probleminin en sık rastlanan belirtisidir. Bununla beraber vücutta bulunan demirin yetersiz olduğu zamanlarda da kişi sıklıkla üşümeye başlayacaktır. Bu tarz durumlar ile karşılaşılmaması açısından kişinin demir takviyesi alması yada bol bol yeşil yapraklı sebzeler tüketmesinde fayda vardır.

Düzensiz Uyku ve Beslenme

Kişinin uyku düzeninde dengesizlikler olması sinir sistemine zarar vererek vücut sıcaklığında değişimler olmasına sebep olur. Bununla birlikte düzensiz ve sağlıksız beslenmek de yeterli olarak vitamin alamamaktan dolayı vücut ısısı aynı şekilde değişime uğrayacaktır. Özellikle sürekli üşüyen kişilerin bu iki maddeyi doğru olarak yaptığından emin olması mantıklı olacaktır.

Bağışıklık Sistemi

Elleri ve ayakları düzenli olarak üşüyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer şey ise bağışıklık sistemi olmalıdır. Bağışıklık sisteminde bir takım zayıflamalar olan kişilerde üşüme problemi görülebilir. Bu nedenle özellikle bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmek ve çeşitli aktiviteler yapmak faydalı olacaktır. Örneğin, sabah ve akşam üzere C vitamini açısından zengin olan yiyecekler tüketmek faydalı olacaktır.

Depresyon ve İlaçlar

Psikolojik rahatsızlıklar da kişinin aynı şekilde fizyolojik sorunlar ile karşılaşmasına sebep olabilir. Kişinin psikolojisinde bozukluklar olması vücudunda bir takım sıkıntılar oluşmasına neden olur. Bu da vücudun ısı değişimi yaşamasında etkili rol oynayacaktır. Bu süreçlerde veya herhangi bir rahatsızlık yaşayan kişilerde sıklıkla ilaç kullanımı da aynı şekilde vücudun ısı derecesini düşürecek ve sıklıkla üşümesine sebep olacaktır. Bazı ilaçların kişilerde üşüme etkisi yaratabilecek bir takım yan etkileri de bulunmaktadır. Böyle bir durumda kullandığınız ilacı hekiminize danışarak değiştirmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı BT Blog v5.0 Mobil Uyumlu Blogger Teması
Sonraki Yazı Youtube Hazır Kapak Fotoğrafı + PSD #2

Yazar Hakkında

Melih
Melih 216 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Sağlık Yorum Yok

SGK Reçeteleri Kaç Gün Geçerli oluyor ?

SGK Reçeteleri Kaç Gün Geçerli oluyor? SGK reçeteleri kaç gün geçerli oluyor? Aldığınız bir reçete için ilaçları kaç gün içinde eczanelerden temin edebilirsiniz? Evet, merak edilen konular arasında SGK reçeteleri

Yaşam Yorum Yok

Adrenal Yorgunluk Nedir? Belirtisi ve Tedavileri Nelerdir?

Kişinin kendini sürekli olarak yorgun ve bitkin hissetmesi durumuna Adrenal yorgunluk denmektedir. Diğer bilinen ismi ise hipoadrenia’dır. Adrenal yorgunluğun sebebi adrenal bezlerdeki bazı bezlerin normalde daha düşük çalışması sonucu oluşan

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla