WordPress Tema Düzenleme Eklentisi
14 Mayıs 2020 1 Yorum 257 Görüntüleme

WordPress Tema Düzenleme Eklentisi

En popüler CMS olan WordPress’i verimli kullanabilmek için ihtiyaçlarımızı karşılayan bir tema seçmemiz gereklidir. Tema seçmek için WordPress’in kendi tema dizinini kullanabilir, ücretli temalar satın alabilir ya da temaları tanıtan siteleri ziyaret ederek temaları inceleyebilirsiniz. Örneğin https://www.wordpresstema.net sitesinde birçok alanda WordPress temalara yer verilmiş. Tabii hangi temayı kullanırsak kullanalım zamanla temada düzenlemeler yapmak zorunda kalırız. Bu düzenlemeleri bilgisayarımıza kuracağımız localhost’ta yapabileceğimiz gibi FTP programı kullanarak çevrim içi de yapabiliriz. Bu yöntemlerin dışında WordPress bizlere tema editörü de sunmakta.

WordPress’in tema editörüne wp-admin’deki Görünüm/Theme Editör sayfasından ulaşmak mümkün. Burada tema dosyalarını görüntüleyebilir ve hosting ayarlarınız izin veriyorsa dosyalarda değişiklik yapabilirsiniz. Temelde bu WordPress tema editörü, acil ve basit düzenlemeler için kullanılmaktadır.

Wordpress Tema Düzenleyici

WordPress’in tema editörünün biraz daha gelişmiş halini ise “Theme Editor” eklentisi bize sunuyor. Bu eklenti ile:

– Tema dosyalarını daha düzenli bir şekilde görüntüleyebilirsiniz,
– Tema dosyasındaki klasörler daha belirgindir ve bu dosyalarda dolaşmak daha kolay,
– Renklendirme sistemi sayesinde kodlar daha belirgin,
– Dosyada yaptığınız düzenlemeyi kaydedebiliyorsunuz,
– Tema dosyasını da temanın tamamını bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz,
– Tema yükleyebiliyor, temayı kaldırabiliyor ya da tema oluşturabiliyorsunuz,
– Sadece aktif temayı değil, diğer temalarınızı da düzenleyebiliyorsunuz.
– Her ne kadar eklentinin adı Tema Editör olsa da aynı şekilde eklentileri de düzenleyebiliyorsunuz. Bunun için menüsündeki Plugin Editor alanına girmeniz gerekli.

Eklentinin ayarlar sayfasında, birkaç basit ayar mevcut. Bunlardan en önemlisi, editörünüzün tarzını değiştirmenize imkan veren Code Editor ayarları. Buradan editörünüze farklı renk düzenleri seçebilirsiniz. Eklentinin en gelişmiş ve WordPress tema yapımcılarının işine yarayabilecek alanlarından birisi ise child tema yapmanıza izin veren “Child Theme” bölümü. Bu sayfada mevcut temalarınız için child tema oluşturabiliyorsunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Uygulamala ve Oyunları Ücretsiz İndirmek
Sonraki Yazı İstanbul'da Güvenilir Bosch Servis'in Tek Adresi

Yazar Hakkında

Melih
Melih 202 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

WordPress Eklenti 2 Yorum

Yoast Seo Sitemap 404 Hatası ve Çözümü

Merhaba, bu yazımda WordPress yazılımında oldukça başarılı ve en çok tercih edilen SEO eklentisi olan Yoast eklentinin, çoğunlukla çıkardığı sorunların birinden bahsedeceğim. Yoast eklentisinin kurulumunun ardından, Sitemap yani site haritaları

WordPress 12 Yorum

WordPress wp-cron.php Saldırısını Önleme

Sizlere hazır ve geniş bir alana sahip olan WordPress sisteminin güvenlik açığı’da diyebileceğimiz, hackerler, rakip siteler vb. kişiler tarafından veya sunucunuza olacak saldırılardan dolayı sisteminizi yavaşlatan wp-cron.php saldırısından bahsedeceğiz. wp-cron.php dosyasına

WordPress 2 Yorum

WordPress Gravatar alt etiket Sorunu Çözümü

  Günümüzde herkesin en çok kullandığı bir blog sistemi olan wordpress ile ilgili bir sorun var ki çoğu kişi bunu araştırmak ile uğraşıyor ve her yolun sonunda olumsuz sonuçlara ulaşıyor.

1 Yorum

 1. umut
  Mayıs 17, 13:45 YANITLA
  güzel bir wordpress eklenti paylaşımı olmuş teşekkürler

Yanıtla