Dilekçe Hangi Amaçla Kullanılır?
21 Nisan 2017 0 Yorum 868 Görüntüleme

Dilekçe Hangi Amaçla Kullanılır?

Dilekçeler, resmi kurumlara gönderilen ve resmi bir üslupla yazılması gereken bir mektup türüdür.Üst makamlara, denk makamlara ya da alt makamlara yazılabilen bu evraklar A4 kağıda yazılmalıdır. Birçok farklı çeşidi olan bu dilekçeler kullanım amaçlarına göre değişiklik gösterir.Örneğin boşanma dilekçeleri evliliklerini bitirmek isteyen çiftlerin Aile Mahkemesine başvurmaları için gerekli belgedir ya da babalık testi ve nafaka için dilekçe baba adayı olan kişinin doğrulanması ve onun çocuğun masraflarını karşılamasını sağlamak için mahkemeye başvuruda kullanılan belgedir.

Değişiklik Davası Dilekçesi

Dilekçeler Ne İçin Kullanılır?

Dilekçe resmi mercilere yazılan evraklardır.Bu evraklar herhangi bir isteği bildirmek, belli bir konu ile alakalı bilgi vermek, bir konu hakkında şikayeti dile getirmek sebebi ile özel ya da resmi kuruluşlara yazılan yazılardır.Anayasa tarafından teminat altına alınan dilekçe verme hakkı her vatandaşın hakkıdır.

Ek Dava Dilekçesi

Dilekçeler Nasıl Yazılır?

Dilekçeler resmi kuruluşlara gönderilen yazılardır. Kurşun kalem ya da tükenmez kalem kullanılarak yazılmaması gereken yazı dolma kalem, bilgisayar veya daktilo ile yazılması gerekir. Dilekçelerde kağıdın arka kısmı kullanılmaz.Eğer dilekçe yeterli olmazsa ikinci sayfaya geçiş yapılır.Dilekçe metni fazla uzun olmamalıdır ve düzgün bir kompozisyon biçiminde yazılmalıdır.Dilekçede yer verilen makam adı doğru bir biçimde yazılmalıdır.Eğe yanlışlık yapılırsa dilekçe kabul edilmez.İnternet arama motoruna dilekçe yaz komutu girildiğinde ekranda birçok farklı örnek dilekçe veren site çıkacaktır.Bunlardan birini kullanarak da yazım konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tenkis İndirim Davası Dilekçesi

Kaynak : Dilekceshop.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı Açık Hava Reklamcılığının Göz Bebeği: Bizerk
Sonraki Yazı Bayilik Veren Firmalar İle Herkes İçin Yeni İş Fikirleri

Yazar Hakkında

Melih
Melih 202 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Tanıtım Yorum Yok

Evlilik Büyüsü ile Evlenenler Mutlu Mu?

Evlenmek önemlidir, fakat evliliği mutlu bir şekilde sürdürmek daha önemlidir. Zaman içinde büyük bir aşk ile evlendiğiniz kişi ile aranız açılabilir ve sorunlar baş gösterebilir. Büyünün tarihi milattan önceye dayanır.

Dekorasyon Yorum Yok

En Uygun Fiyatlı Tül Perde Modelleri

Günümüzde zebra perdeler gibi farklı tasarımların kullanımı yaygınlaşsa da hala birçok evde hem gelenekselliği ile hem de yapısındaki şıklık ile tül perdeler tercih edilmektedir. İsterseniz korniş hizasından evin tabanına kadar

Tanıtım Yorum Yok

SGK Reçeteleri Kaç Gün Geçerli oluyor ?

SGK Reçeteleri Kaç Gün Geçerli oluyor? SGK reçeteleri kaç gün geçerli oluyor? Aldığınız bir reçete için ilaçları kaç gün içinde eczanelerden temin edebilirsiniz? Evet, merak edilen konular arasında SGK reçeteleri

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla