Google Search Console Tarama Raporları Neyi Takip Etmenizi Sağlar?
26 Şubat 2024 0 Yorum 412 Görüntüleme

Google Search Console Tarama Raporları Neyi Takip Etmenizi Sağlar?

İnternet sitesi sahibiyseniz google search console tarama raporlar neyi takip etmenizi sağlar? Merak edebilirsiniz. Günümüzde en yaygın kullanılan araçlardan olan Google Search Console aracının tarama raporları takibi ile ilgili bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Google Search Console Nedir?

Web sitelerinin performansının ölçülmesini, seo uyumluluğunu, yüklenme hızını, site arama takibini ve tıklanma oranlarının görüntülenmesi için kullanılan araca Google Search Console denir. Bu araç Google tarafından geliştirilmiş olup sitenin yüklenmesiyle kullanılmaya başlar. Ayrıca bu araçla sitede tarama yapmak mümkün olur.

Google Search Console Tarama Raporları Nedir?

Web sitesinin tarama geçmişiyle ilgili bilgilerin öğrenilebildiği raporlara Google Search Console tarama raporları denir. Bu raporlara erişim sağlamak için araç aktif hale getirilir. Araca tıklandığında sol tarafta kalan menüden Ayarlar seçilir. Açılan sayfadan Tarama ve Tarama İstatistikleri adımları uygulanır. Bölüme erişim sağlandığında ise Rapor Aç sekmesi tıklanarak raporlara ulaşılır.

Google Search Console Tarama Raporlarıyla Neler Takip Edilir?

Web sitelerine ait tarama geçmişine ulaşmayı sağlayan Google Search Console tarama raporları istatistikleri öğrenmek isteyen kişiler tarafından kullanılıyor. Ancak aracı ilk defa kullanmayı düşünen kişiler tarama raporlarıyla nelerin takip edileceğini bilmek istiyor.

Google Search Console tarama raporlarıyla takip edilebilecek istatistikler ise şunlardır;

 • Sitenin kullanım durumu
 • Kullanıcı etkileşimi
 • Google kaydetme bilgileri
 • Url taramaları
 • Sunucu yanıtları
 • Sitenin kullanım sorunları
 • Google site istekleri

Tarama raporlarının verdikleri sonuçlara göre web sitelerinde gerekli iyileştirmeler yapılır. Böylelikle sitenin arama motorundaki durumu istenilen seviyeye ulaşır. Bu aracın kullanımının özellikle seo üzerinde olumlu etkisi vardır.

Sitenin Kullanım Durumu

Tarama raporları kullanılarak hazırlanan web sitenin kullanım durumuna erişmek mümkündür. Sitenin kullanımında yaşanan sorunların olup olmadığı ve siteye yapılan istekler takip edilir. Takip işlemi için sitenin 90 günlük kullanım durumunun incelenmesi yapılır.

Kullanıcı Etkileşimi

Search Console tarama raporlarının sayesinde kullanıcı etkileşimi takip edilir. Web sitesinin kaç kullanıcı tarafından tercih edildiği, sitede kalış süresi ve incelenen sayfa bilgileri gibi istatistiklere ulaşılması mümkün olur. Böylelikle kullanıcıların etkileşiminin yüksek olduğu ürünlere veya hizmetlere yoğunluk verilebilir.

Google Kaydetme Bilgileri

Tarama raporları kullanılarak Google kaydetme bilgilerine ulaşmak mümkündür. Google listelediği ve kullanıcılar tarafından talep gören sitelerin bilgilerini kaydetme özelliğine sahiptir. Bu nedenle raporlar sayesinde kaydedilen bilgiler, kaydetme özellikleri ve site verilerine erişim sağlanır.

Google Search Console Tarama Raporları Neyi Takip Etmenizi Sağlar?

Url Taramaları

Web sitelerinde birden fazla url bulunuyor. Tarama raporları ise tercih edilen url takibinin yapılmasını sağlıyor. Böylelikle söz konusu urlnin site için kullanılmaya devam etmesi sağlanıyor.

Tarama raporları url kullanımının hangi zaman aralığında yapıldığını da takip etmeyi sağlıyor. Böylelikle url etkileşiminin en yüksek olduğu zaman diliminin öğrenilmesi sağlanıyor.

Sunucu Yanıtları

Hazırlanan web siteleri sunucular üzerinde barındırılıyor. Bu nedenle sunucu yanıtları web sitesinin performansı konusunda bilgi edinilmesini sağlıyor. Tarama raporları sayesinde sunucunun yapılan taramalara verdiği yanıt süresinin anlaşılması sağlanıyor. Sunucunun taramaya geç yanıt vermesi kullanıcıların siteden uzaklaşmasına neden oluyor. Bu nedenle alınan yanıtlara göre sunucunun iyileştirilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Sitenin Kullanım Sorunları

Google Search Console tarama raporları ile site kullanım sorunları takip edilebiliyor. Sitenin ziyaret edilmesi, yorum yapılması, içeriklere erişilmesi veya iletişime geçilmesi gibi konularda yaşanan sorunların raporlar sayesinde öğrenilmesi sağlanıyor. Böylelikle sorunların ortadan kalkması için web içerik yöneticileri tarafından çalışmalar yapılıyor.

Google Site İstekleri

Tarama raporları aracılığıyla takip edilebilen son veri Google site istekleri oluyor. Google tarafından hazırlanan web siteye hangi sayı aralığında isteğin gönderildiği öğreniliyor. Böylelikle sitenin Google tarafından taramalarda tercih edilir site olup olmadığı anlaşılabiliyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Chatgpt Yapay Zeka Nedir?
Sonraki Yazı 10 Yeni Nesil Stratejik Teknoloji Trendi

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

Google Adsense Yorum Yok

Google Virüs Taraması Nasıl Yapılır?

Google Chrome tarayıcınızda virüs tespit ettiyseniz, birkaç adım izleyerek bilgisayarınızı temizleyebilirsiniz. Google virüs taraması nasıl yapılır? Tarayıcınızı başlatın ve Ayarlar seçeneğine tıklayın. Sayfanın alt kısmında bulunan Gelişmiş seçeneğine tıklayarak ek

Google Adsense Yorum Yok

Google Güvenli Tarama Nedir?

Google Arama motoru, Google Güvenli Tarama hizmetini kullanarak, kullanıcı deneyimini, şeffaflığı ve genel güvenliği artırmayı hedefler. Google Güvenli Tarama Nedir? Google Güvenli Tarama, Google güvenlik ekibi tarafından geliştirilen ve Şeffaflık

Google Adsense Yorum Yok

Google Konsol Nasıl Açılır?

Google Konsol Nasıl Açılır? Google Search Console hesabı oluşturmak oldukça basittir Google Search Console kullanmak için bir Google hesabınız olmalıdır. Hesabınız yoksa Google Hesap Oluşturma sayfası üzerinden yeni bir hesap

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla