Mast Kazı Özellikleri Nelerdir ?
19 Mart 2020 1 Yorum 695 Görüntüleme

Mast Kazı Özellikleri Nelerdir ?

Mast Kazı Özellikleri Nelerdir ?

Ülkemize son yıllarda kaz üretimi oldukça popüler durumda. Kaz üretimi konusunda üreticilerin de işlerinin yolunda olması kaz üretimi konusunda önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır. Özellikle kümes hayvan besiciliğine ilgi duyan ve geçimini bu yolla sağlayan birçok kişi kümes hayvanlarının üretimleri ve onların ürünlerinden yararlanıyorlar.

Kümes hayvan kategorisinde olan mast kazı da son yıllarda oldukça popüler olan bir kümes hayvanı olarak dikkat çekiyor. Özellikle mast kazının son yıllarda popüler olması kaz pazarı konusunda da oldukça büyük gelişmeler yaşanmıştır. Kaz çeşitleri asında en değerlilerinden birisi olan kast mazının hem kendisi hem de ürünleri oldukça fazla tutuluyor.

2000’li yıllara kadar ülkemizde mast kazı gelişme göstermemişti. Bunun yerine en çok Kars kazı rağbet görüyordu. Ülkemizde mast kazının gelişmemesinin ana nedeni ırksal nedenlere dayanıyor. Ancak 2000’li yıllar ile birlikte mast kazı üretimi de ülkemizde hızlı bir şekilde yaygınlık göstermiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde mast kazı özellikleri içerisinde bu kaz ırkının sık ve çok sayıda yumurta vermesidir. Kars kazının ise az sayıda yumurta vermesinden dolayı 2000’li yıllar öncesinde kaz sektörü ülkemizde çok fazla gelişme göstermemişti.

Mast Kazı Özellikleri

Mast kazının ülkemizde gelişme göstermeden önce Kars kazı ile sektörün devam ettiği biliniyor. Ancak kars kazının beslenme özellikleri, ırksal yapısı az yumurta vermesi kümes hayvan besiciliği yapanları 2000’li yıllarında başında yeni bir arayışa yönlendirdi. Bu arayış neticesinde mast kazı ile tanışan kümes hayvan besiciliği sektörü böylelikle mast kazının birçok olumlu özelliklerinden yararlanarak bu sektörün gelişmesini sağladı.

Mast kazının en önemli özelliği kars kazının aksine beslenme özelliklerini uygun olduğu, buna bağlı olarak da yumurta ve üreme konusunda oldukça gelişmiş olduğu ve beslenmeye bağlı olarak da kilogram açısından geliştiği ve tüm bu özelliklerin göz önüne alınması ile birlikte dünya genelinde tutulan bir ırk olduğu söylenebilir. Özellikle Almanya kökenli olan bu kaz ırkı, ülkemizde de belirli şartların yerine getirilmesi ile birlikte yetiştiriciliği yapılabiliyor.

Son yıllarda bu kaz ırkına ait birtakım şartların profesyonel bir şekilde yerine getirilmesi ile birlikte oldukça büyük bir gelişme göstermiştir. Bu kaz türlerinin bir başka önemli özelliği de üreme konusunda çok eşlilik özelliklerine sahip olmasıdır. Diğere türler de genellikle tek eşlilik esas iken bu tür de çok eşlilik genel özellikler arasında yer alıyor. Çok eşliliğin en önemli özelliklerinin başında olmasından dolayı da üreme ve yumurta konusunda da diğer türlere göre oldukça gelişmiştir.

Yetiştirme usullerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konu suni tohumlara yer verilmesidir. Suni tohumların en önemli özelliği beslenme konusunda protein oranının yüksek olmasından dolayı üreme ve yumurta konusunda da sayı ve kalite oranının yüksek olmasını sağlamasıdır.

Mast Kazı Özellikleri Nelerdir ?

 

Mast Kazı Çiftliği ve Kazların Bakımı

Mast kazları yumurta verimi açısından en bereketli dönemini ocak ve şubat aylarında başlayarak haziran ve temmuz aylarına kadar devam ettiriyor. Sonbaharda ise yumurta verimi en aza iniyor. Bu sektörde yer alan birçok kişi mast kazı çiftliği ile ilgili bu özellikleri göz önünde bulunduruyor. Özellikle kazların yumurta bırakma dönemlerine yakın kuluçka materyallerinin bakımlı ve temiz olmasına dikkat ediliyor. Bu ırkın en önemli özelliği yumurta döneminde yalnızlaşması olduğundan yumurta döneminde kazların üremeleri konusunda uygun şartların oluşturulmasına dikkat ediliyor.

Stres ve doğal şartların elverişsiz olduğu alanlarda bu ırktan tam kapasite ile yumurta almak mümkün olmuyor. Bu nedenle bu kaz çeşidinden maksimum fayda sağlamak için üremeleri için uygun alanların sunulmasıdır. Kaz çiftliğinde bu alanların sayısının fazla olması Ocak ayından başlayıp Temmuz ayı sonuna kadar tam kapasite ile yumurta alınabiliyor.

Yumurtaların değerli olması nedeni ile üreticiler bu konuda oldukça fazla kar elde edebiliyorlar. Damızlık için ayırmak istediklerini de ayırarak bir sonraki üreme dönemi için hazırlık aşamasına geçiyorlar. Bu kazı ırkının en önemli özelliklerinden birisi de nemli bölgeleri seviyor olmalarıdır. Güneş ve ısıdan olumsuz etkilendikleri için üretim tesislerinin güneşten arındırılmış nemli bölgelerin tercih edildiği biliniyor.

Mast Kazı Özellikleri Nelerdir ?

 

Satılık Mast Kazı Seçenekleri

Tesis ve çiftliklerde yetiştirilen mast kazılar piyasada en çok tercih edilen türler arasında yer alıyor. Bu konuda ilgisi olan ve ticari faaliyetler içerisinde yer almak isteyenler satılık mast kazı seçeneklerini değerlendiriyorlar. Bu seçeneklerin değerlendirilmesinde dikkat edilecek en önemli husus ırkın nasıl bir ortamda ve nasıl bir beslenme düzeni ile yetiştirildiğidir.

Yanlış beslenme düzeni ile yetiştirilen kazlar, kilogram olarak ağır görünmesine rağmen bu kilogramın çoğunun yağ olmasını sağlıyor. Bu nedenle ırkın ağır olmasından ziyade uygun beslenme alışkanları ile yetiştirilerek yağdan bağımsız bir şekilde kilogram anlamında gelişme göstermesine dikkat ediliyor. Bunun için de bu ırkın özelliklerinin iyi bilinmesi gerekiyor.

Satılık mast kazı seçenekleri arasında en çok rağbet gören alman mast kazı olarak dikkat çekiyor. Çünkü bu ırkın ana vatanı olarak Almanya gösteriliyor. Alman mast kazı olarak piyasada anılan bu ırk, tüm dünya genelinde oldukça tutulan bir tür olarak biliniyor. Özellikle kaz eti ile beslenme kültürü olan ülkelerin vazgeçilmez besin öğeleri arasında yer alıyor.

Sadece eti değil aynı zamanda yumurtasının da lezzetli ve gelişime büyük etkisi olması nedeni ile birçok kültür tarafından tercih ediliyor. Bu konuda ticari faaliyette bulunmak isteyen birçok kişinin öncelikle bu türün özelliklerini iyi bilerek ve yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi olarak bu işe adım atmaları gerekiyor. Oldukça hassas olan bir tür olmasından dolayı profesyonel anlamda hizmet verilmesi gerekiyor.

Mast Kazı Özellikleri Nelerdir ?

 

Mast Kazı Fiyatları

Bu kaz türü ile ilgili en çok merak edilen konu fiyat konusudur. Diğer kaz türleri ile mukayese edildiğinde bu ırkın diğer türlerden daha pahalı olduğu görülüyor. Bunun en önemli özelliği etinin ve yumurtasının oldukça fazla tutulması ve birçok ülke mutfağında kullanılmasıdır. Bu nedenle mast kazı fiyatı diğer türlere göre farklılık gösteriyor ancak mast kazının kendi içerisinde de bir takım fiyat farkı görülüyor.

Dişi ve erkek türlerin fiyatlarının birbirinden farklı olduğu görüldüğü gibi aynı zamanda fenni boyutta olan ırkların da fiyat konusunda farklı olduğu görülüyor. Buradaki en önemli konu bu türlerin nasıl yetiştirildiği, yetiştirilme usulleri göz önüne alındığında profesyonel bir çiftlik hizmetlerinden yararlanıp yararlanmadığı konusudur. Bu konu bu türlerin fiyat özelliklerini de yakından ilgilendiren ve etkileyen unsurlar olarak biliniyor.

Mast kazları için dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da bu türlerin ticari faaliyetleri konusunda değerlendirme yapılacak ise kazların yavru iken beslenme ve bakım özelliklerinin profesyonel olarak ele alınmasıdır. Bu şekilde yetiştirilen ve üretilen türlerin fiyatları diğer türlere göre daha pahalı olabiliyor.

Bu nedenle bu konuda ilgisi olan ve bu konuda ticari bir hamle yapmak isteyen kişi ya da kurumlar bu konuda detaylı araştırmalar yaparak daha fazla nasıl yarar sağlamaları konusunda bilgi sahibi oluyorlar. Özellikle Avrupa’da bu ırkın çok tutulduğu ve birçok ülke mutfağında geçerli bir besin kaynağı olduğu biliniyor.

Mast Kazı Özellikleri Nelerdir ?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Çelik Çatıların Avantajları
Sonraki Yazı Hayranlıkla İzleyeceğiniz Türk Dizileri

Yazar Hakkında

Melih
Melih 216 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Tanıtım Yorum Yok

Su Arıtma 30 Gün Ücretsiz Deneme

Su Arıtma 30 Gün Ücretsiz Deneme Su Arıtma 30 Gün Ücretsiz olarak Ankaranın her yerinde deneyebilirsiniz. Hyundai Su Arıtma cihazını neden kullanması gerektiğini düşünen çok sayıda insan bulunmaktadır. Pek çok kişi,

Tanıtım Yorum Yok

Güvenilir Şekilde Kahve Falı Baktırma

                                     Güvenilir Şekilde Kahve Falı Baktırma  Kahve Falı Son zamanlarda en trend olan konuların başında kahve falı baktırmak gelmektedir. Hepimiz mutlaka her gün olmasa da iki günde bir kahve içiyor

İslami Soru Sitesi

Dinimiz ile alakalı olarak her insan hayatının bazı zamanlarından sorunlar yaşamıştır. Sizler de bu şekilde sorunlar yaşamışsanız ve kendinize çözüm bulacak insanlar arıyorsanız sizi en büyük İslami sohbet sitesine davet

1 Yorum

 1. Yelda
  Mart 26, 20:23 YANITLA
  İlk kez duydum bu kaz çeşidini. Bir şeyler öğrenmiş olduk. Teşekkürler.

Yanıtla