Simultane Tercümede Dikkat Edilmesi Gereken Tüm Detaylar
2 Eylül 2019 0 Yorum 185 Görüntüleme

Simultane Tercümede Dikkat Edilmesi Gereken Tüm Detaylar

Simultane tercüme genel olarak çevirmenin bir konuşmayı eş zamanlı bir şekilde, sözlü bir biçimde başka bir dile çevirmesidir. Örnek vermek gerekirse Cumhurbaşkanı canlı yayında konuşurken bir İngiliz çevirmenin konuyu eş zamanlı olarak tercüme etmesidir. Veya pek çok katılımcının yer aldığı bir salonda bu şekilde yapılan bir çevirinin kulaklık yardımıyla diğer kişilerin de dinlemesidir.

Artikülasyon ve Diksiyon Eğitim Alınmalıdır

Simultane çevirmenlerin etkileyici bir konuşma biçimi olmalıdır. Konuşmayı yapan kişinin konuşmasında yalnızca kelime kelime çeviriler değil; o dilin yapısı, dilin farklı işlevlerini de oradaki kişilere geçirebilmelidir. Bunun için de simultane tercüme yapan kişiler doğru, anlaşılır ve etkileyici bir ses tonuyla içeriği karşı tarafa iletmelidir. Bu da sadece diksiyon ve bu konuda verilen eğitimle beraber olur.

Kaliteli Donanımlara Sahip Olunmalı

Kaliteli yazılım ya da donanımlar kullanılarak yapılan bütün hizmetler her zaman daha olumlu sonuçlar verir. Bunun için bütün çeviri hizmetleri için geçerli olan kriterlerden biri de kalitesi yüksek olan donanımları sürece dahil etmekten geçer. Simültane çevirmenlerin kendilerine özel olarak kullandıkları kabinleri ve tercüme yapmak için elzem olacak teknik cihazları mevcuttur. Bundan dolayı herhangi bir sorun yaşamamak adına ilk olarak tercüman kabinlerinin içerisi kontrol edilmelidir. Tercüme işlemi öncesinde kişiler rahatsızlık verecek bir durum varsa ya da eksik bir şey mevcutsa bu problemleri ortadan kaldırmalıdır.

Gereken Özellikler Nelerdir?

Bu tercüme tekniğinde de tercümanların sahip olması gereken bazı özelliklerinin olması gerekiyor. Bu sebepten dolayı ilk olarak çeviriyi yapacak kişinin konuşma diline ve çevireceği dile tam manasıyla hakim olması gerekir. Bu durum cümleleri orijinal hali ile çevrilmesine olanak verdiği için iletişim anlamında herhangi bir sorun çıkmamasını sağlar. Bu süreç oldukça zihin yorucu bir iş olduğundan dolayı tek bir çevirmenin maksimum kırk dakika kadar çalışması tavsiye edilir. Yine tercüman hem konuşmayı dinlemeli hem de konuşmacının jest ve mimiklerini takip etmelidir. Bu sayede içeriği daha etkileyici şekilde karşı tarafa aktarır.

Profesyonel Firma

Günümüzde iş temposundan dolayı ya da diğer dillere yatkınlığın az olmasından dolayı çeviri işleri yetkili kişiler aracılığıyla yapılıyor. Ancak burada çeviri yaptıracak kişilerin üzerinde durması gereken bazı koşullar vardır. Sıradan, tecrübesiz kişi ya da firmalara bu iş yaptırılırsa, beklenen sonuçlara ulaşılamaz. Rds Tercüme firması bu anlamda profesyonel kişilerle birlikte çalışarak, müşterileri tarafından takdir toplamaya devam ediyor. Yapılan çevirilerde, kusursuz dil becerisinin yanı sıra piyasa hakkında da doğru ve güncel bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bunun için de Rds Tercüme, sözleşme tercümesi ve simultane çeviri gibi daha pek çok türde sizlere hizmet vermeye ediyor. Eğer sizler de bu noktada kaliteli bir hizmet almak isterseniz yetkili kişilere ulaşabilirsiniz.

RDS Tercüme ‘den alınmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı Nakit Avans Çekmenin Tüm Detayları
Sonraki Yazı Yerel SEO ve Ulusal SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazar Hakkında

Melih
Melih 198 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Haber Yorum Yok

Temizliğin Yeni Adresi

Temizliğin Yeni Adresi 2006 yılından beri İzmir temizlik şirketi olarak, ev ve iş yeri temizliği konusunda, İzmir ili ve çevresindeki bölgelerde standartların üstünde faaliyet gösteren https://www.izmirdetemizliksirketi.com sitesi, verdiği hizmetler ile

Tanıtım Yorum Yok

İzmir Mimarlık Ofisleri

İzmir Mimarlık Ofisleri İzmir mimarlık bir sanat dalı olmaktadır. Üstelik bu sanat insanların başta barınmalarını sağlayan ve devamında eğitim, sağlık ya da işletme gibi ihtiyaçlarının sivil yapılarını tasarlayan bir dal

Tanıtım Yorum Yok

Gimbal Kiralama FilmEkipmanlari.com’da

Gimbal Kiralama FilmEkipmanlari.com’da Gimbal Kiralama, sık alınan bir film ekipman kiralama hizmetidir. Bu hizmeti alırken dikkat edilmedi gereken hususlardan biri Kiralık Gimbal, modellerinin güncelliği ve bakımlı olmasıdır. Kiralık El Gimbal,

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla