Yerel SEO ve Ulusal SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?
2 Eylül 2019 2 Yorum 1373 Görüntüleme

Yerel SEO ve Ulusal SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Konunun özüne inmeden önce ilk olarak SEO hakkında birtakım şeyler söylemek gerekir. Genel anlamda hedef arama ifadeleri için, potansiyel kitleden gelen trafiği yükseltmek ve görünür olmak adına yapılan uygulamalara SEO adı verilir. Herhangi bir kurum veya kuruluşun hizmet sunduğu ülke ya da ürün hizmeti verdikleri bölge dışında, bilinmelerinin anlamsız olduğu alanlar vardır. Bunun için de hedef kitleye ulaşmak için uygulanan arama motoru optimizasyonu çalışmasına yerel SEO adı verilir.

Yerel SEO’nun Önemi

Söz konusu Türkiye için konuşulacak olursa internet kullanımı her alanda olduğu gibi kurumsal alanda da artış yaşanmıştır. Neredeyse tüm kişiler işlerini internet üzerinden yaptığı için, firmalar da web siteleri açarak talep doğrultusunda çalışmalarını yürütmektedirler. Bundan dolayı ürün sundukları bölge ve şehirdeki potansiyel müşterilere ulaşma talepleri ışığında yerel arama motoru optimizasyonu uygulamaları neredeyse zorunlu duruma gelmiştir.

Ulusal SEO’dan Ayrıldığı Yönleri Nelerdir?

Teknik anlamda yürütülen çalışmalar ve yöntemleri hesaba katıldığında SEO uzmanları tarafından yapılan çalışmalar için bütün yöntemler örneğin site içi çalışmalar, anahtar kelime yoğunluğu vb gibi. yerel SEO için de geçerlidir. Yerel SEO sürecinde firmanın ismi, adresi ve iletişim numarası gibi farklı bilgileri yer alır. Buradaki temel amaç bu bilgilerin arama motoru sonuçlarında üst yerlerde bulunmasını sağlamaktır. Ulusal SEO uygulamalarında ise genel olarak Google Rehber üzerinde bir firma kaydı yer almaz. Bunun yerine sadece firma, kuruluş ya da marka adı altında sayfalar olur.

Yerel SEO İçin Kelime Analizi

Yerel SEO için site içi optimizasyonda web sitenize ait her sayfa yeniden güncellenmelidir. Bunun için yayınlanan içerikte bulunan anahtar kelimeler bulunmalıdır. Google’ın kullanıma sunduğu Anahtar Kelime Planlayıcı, size analiz esnasında işinizi kolaylaştıracak bir araçtır. Örnek vermek gerekirse; İzmir’de bir apart kiralama işletmesi için sayfalarda olacak postlarda geçirilecek kelimelerin arama hacimleri ve rekabet düzeyleri değerlendirilmelidir. Çünkü bu apart, araştırmanın yapılmasına imkan verecektir. Anahtar kelimelerinizi tespit etmek için Google İlgili Aramalar kısmını kullanmanız tavsiye edilir. Aynı zamanda, kullanımı mümkün olan SemRush isimli araç da on kelimeye kadar ücretsiz bir arama imkanı tanır.

Deneyimli Firma

Bu çalışmalar başta olmak üzere diğer bütün SEO uygulaması için bursa SEO alanında hizmet veren firma, alanında profesyonel olan kişilerden oluşuyor. Artık çağımız internet çağı olduğu için SEO uygulamaları firma ya da markalar için çok önemli bir duruma gelmiştir. SEO çalışmalarını yapan firmalar diğer firmalara oranla bakıldığında daha fazla ön plana çıkmayı başarmıştır. Uzun zamandan beri SEO çalışmalarına odaklanan ve müşteri memnuniyetini sağlamak adına ortaya kaliteli işler çıkaran firmadan sizler de destek alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey iletişim numaralarında yetkili kişiye ulaşmak.

SEOBursa.com sitesinden alınmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Simultane Tercümede Dikkat Edilmesi Gereken Tüm Detaylar
Sonraki Yazı Tüketici Hakları İçin Online Şikayet Nasıl Yapılır ?

Yazar Hakkında

Melih
Melih 224 yazı bulunuyor

Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte olan Webmaster.

Benzer Yazılar

Tanıtım Yorum Yok

Franke Teknik Servis Avcılar

Franke Teknik Servis Avcılar Mutfak özellikle ev hanımlarının gün içerisinde en fazla zaman geçirdiği yerlerden biridir. Bir evin mutfağı ne kadar iyi ve insana kendisini güzel hissettirirse o yaşam alanı

50 Adet Profil Backlink Alınabilecek Forum Sitesi

Merhaba , bir webmaster forumunda görmüş olduğum bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ücretsiz 50 Adet Profil Backlink Alınabilecek Otoriter Forum Sitesi. İşe yarayacağı kesin ama etkili olup olmayacağı SEO ile

Tanıtım Yorum Yok

İstanbul Evden Eve Nakliyat

İstanbul Evden Eve Nakliyat İstanbul evden eve nakliyat eşyalarınızı bulunduğu noktadan dilediğiniz adrese taşıma işlemini gerçekleştirir. Eşyalarınız düzgün bir şekilde paketlenir. Sizin eşyalarınız bizim için kıymetlidir. Eşyalarınıza zarar gelmemesi için eşyalarınıza

Yorum

 1. seo
  Şubat 01, 01:24 YANITLA
  Siteniz gerçekten çok yararlı.

Yanıtla