Yerel SEO ve Ulusal SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?
2 Eylül 2019 1 Yorum 276 Görüntüleme

Yerel SEO ve Ulusal SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Konunun özüne inmeden önce ilk olarak SEO hakkında birtakım şeyler söylemek gerekir. Genel anlamda hedef arama ifadeleri için, potansiyel kitleden gelen trafiği yükseltmek ve görünür olmak adına yapılan uygulamalara SEO adı verilir. Herhangi bir kurum veya kuruluşun hizmet sunduğu ülke ya da ürün hizmeti verdikleri bölge dışında, bilinmelerinin anlamsız olduğu alanlar vardır. Bunun için de hedef kitleye ulaşmak için uygulanan arama motoru optimizasyonu çalışmasına yerel SEO adı verilir.

Yerel SEO’nun Önemi

Söz konusu Türkiye için konuşulacak olursa internet kullanımı her alanda olduğu gibi kurumsal alanda da artış yaşanmıştır. Neredeyse tüm kişiler işlerini internet üzerinden yaptığı için, firmalar da web siteleri açarak talep doğrultusunda çalışmalarını yürütmektedirler. Bundan dolayı ürün sundukları bölge ve şehirdeki potansiyel müşterilere ulaşma talepleri ışığında yerel arama motoru optimizasyonu uygulamaları neredeyse zorunlu duruma gelmiştir.

Ulusal SEO’dan Ayrıldığı Yönleri Nelerdir?

Teknik anlamda yürütülen çalışmalar ve yöntemleri hesaba katıldığında SEO uzmanları tarafından yapılan çalışmalar için bütün yöntemler örneğin site içi çalışmalar, anahtar kelime yoğunluğu vb gibi. yerel SEO için de geçerlidir. Yerel SEO sürecinde firmanın ismi, adresi ve iletişim numarası gibi farklı bilgileri yer alır. Buradaki temel amaç bu bilgilerin arama motoru sonuçlarında üst yerlerde bulunmasını sağlamaktır. Ulusal SEO uygulamalarında ise genel olarak Google Rehber üzerinde bir firma kaydı yer almaz. Bunun yerine sadece firma, kuruluş ya da marka adı altında sayfalar olur.

Yerel SEO İçin Kelime Analizi

Yerel SEO için site içi optimizasyonda web sitenize ait her sayfa yeniden güncellenmelidir. Bunun için yayınlanan içerikte bulunan anahtar kelimeler bulunmalıdır. Google’ın kullanıma sunduğu Anahtar Kelime Planlayıcı, size analiz esnasında işinizi kolaylaştıracak bir araçtır. Örnek vermek gerekirse; İzmir’de bir apart kiralama işletmesi için sayfalarda olacak postlarda geçirilecek kelimelerin arama hacimleri ve rekabet düzeyleri değerlendirilmelidir. Çünkü bu apart, araştırmanın yapılmasına imkan verecektir. Anahtar kelimelerinizi tespit etmek için Google İlgili Aramalar kısmını kullanmanız tavsiye edilir. Aynı zamanda, kullanımı mümkün olan SemRush isimli araç da on kelimeye kadar ücretsiz bir arama imkanı tanır.

Deneyimli Firma

Bu çalışmalar başta olmak üzere diğer bütün SEO uygulaması için bursa SEO alanında hizmet veren firma, alanında profesyonel olan kişilerden oluşuyor. Artık çağımız internet çağı olduğu için SEO uygulamaları firma ya da markalar için çok önemli bir duruma gelmiştir. SEO çalışmalarını yapan firmalar diğer firmalara oranla bakıldığında daha fazla ön plana çıkmayı başarmıştır. Uzun zamandan beri SEO çalışmalarına odaklanan ve müşteri memnuniyetini sağlamak adına ortaya kaliteli işler çıkaran firmadan sizler de destek alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey iletişim numaralarında yetkili kişiye ulaşmak.

SEOBursa.com sitesinden alınmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Simultane Tercümede Dikkat Edilmesi Gereken Tüm Detaylar
Sonraki Yazı Tüketici Hakları İçin Online Şikayet Nasıl Yapılır ?

Yazar Hakkında

Melih
Melih 202 yazı bulunuyor

3 Yılı aşkın bir süredir Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte, SEO alanında ayrıca hizmet vermekteyim.

Benzer Yazılar

Bitcoin Yorum Yok

Bitcoin’e Dair Her Şey!

Bitcoin Türkiye’de ve dünyada bir çok kişinin kullanımını gerçekleştirdiği kripto para birimi olarak bilinmektedir. Bu para birimi hakkında ve borsası hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler için Bitcoin forum sayfalarından destek

Tanıtım Yorum Yok

İstanbul’da Güvenilir Bosch Servis’in Tek Adresi

İstanbul’da Güvenilir Bosch Servis’in Tek Adresi Beyaz eşya teknolojisinin günlük yaşantımız ve insanlık adına ne kadar önemli bir yerde olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Kusursuz bilir teknoloji karşımıza çıkıyor ve

Tanıtım Yorum Yok

Yüksek Erişim Kapasitesi İle Sanal Sunucu Kiralama

Türkiye’de bulunabilecek yüksek erişim kapasitesi iyi network altyapısı ve en iyi veri merkezi altyapısına sahip olan sanalsunucukiralama.com, lokasyon olarak Türkiye’de internetin en hızlı olduğu ve ping(ms) değerlerinin en az olduğu

1 Yorum

 1. seo
  Şubat 01, 01:24 YANITLA
  Siteniz gerçekten çok yararlı.

Yanıtla