Tüketici Hakları İçin Online Şikayet Nasıl Yapılır ?
5 Eylül 2019 0 Yorum 806 Görüntüleme

Tüketici Hakları İçin Online Şikayet Nasıl Yapılır ?

Tüketici Hakları İçin Online Şikayet Nasıl Yapılır?

Son yıllarda gelişen iletişim teknolojisinin kolaylık sağladığı alanlardan biri tüketici şikayetler konusudur. Şikayetim var ve bu şikayetinizi internet aracılığıyla ya da telefon kullanarak yapmak isterseniz bu durumda şikayeti gerekli kuruma yapmanız gerekiyor. Bu makalede bu konu ile ilgili bilgiler sunulacaktır.

Satın aldığınız bir mal ya da hizmet ile ilgili olarak size haksız davranıldığı kanısına varabilirsiniz. Bu aşamada ilk olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet sunan tüketici şikayet hattı olan Alo 175 hizmetinden yararlanmak olmalıdır. Şikayetim var ve gerekli yere başvuracağım diyorsanız belirtilen telefon numarasını arayarak şikayet konusunu iletebilirsiniz. Şikayet bildirimi haricinde izlemeniz gereken yol ve yöntemler konusunda da bilgi edinebilirsiniz. Şikayetler konusunda gerekli bildirimleri telefon ile bildirmek dışında internet üzerinden de yapabilme imkanınız bulunmaktadır. Tüketici şikayet hattı üzerinden insan sağlığı konusunda, can ve mal güvenliğinin sağlanması gibi konularda şikayetler iletilebilmektedir. Ayrıca risk faktörü olarak değerlendirilebilen konular da ihbar konusu olabilmektedir.

Şikayetim var noktasında online olarak iletişim kurarak bilgi alabileceğiniz ikinci seçenek internet şikayet hattını kullanmaktır. İnternet üzerinden şikayet konusunu iletebilmek için e-devlet üzerinden ilgili link kullanılmalıdır. Bu işlem 2017 yılında yayınlanan bir yönetmelik ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı üzerinden yapılabilmektedir.  Yönetmeliğe göre şikayetler kısaca TBS olarak adlandırılan Tüketici Bilgi Sistemi aracılığı ile gerçekleşmekte. E devlet üzerinden ilgili hizmetin kullanılabilmesi için belirtilen başvuru formu eksik bilgi kalmayacak şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca şikayete konu olan mal ya da hizmet alımı konusunda varsa tüketici gereken bilgileri ve belgeleri de sistem üzerinden iletmesi gerekebilmektedir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen tüketicinin e devlet girişi yapabiliyor olmalıdır.

E devlet üzerinden sunulan hizmetlerden yararlanabilmek için kişinin TC kimlik numarasını ve giriş yapabilme şifresi olmalıdır. Eğer e devlet şifreniz yoksa bulunduğunuz yerdeki en yakın PTT işyerlerine şahsen giderek şifre alabilirsiniz, başkasının adınıza şifre alamayacağını unutmayın. Şifreyi aldıktan sonra ise e devlet üzerinden “Tüketici hakem heyetleri” uygulamasına girerek ilgili konudaki şikayeti iletebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı Yerel SEO ve Ulusal SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?
Sonraki Yazı Kenar Koruma Sistemleri

Yazar Hakkında

Melih
Melih 222 yazı bulunuyor

Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte olan Webmaster.

Benzer Yazılar

Tanıtım Yorum Yok

Evlilik Büyüsü ile Evlenenler Mutlu Mu?

Evlenmek önemlidir, fakat evliliği mutlu bir şekilde sürdürmek daha önemlidir. Zaman içinde büyük bir aşk ile evlendiğiniz kişi ile aranız açılabilir ve sorunlar baş gösterebilir. Büyünün tarihi milattan önceye dayanır.

Tanıtım Yorum Yok

Kadife Yasinlerle Cemiyetlerinizi Renklendirin

Kadife Yasinlerle Cemiyetlerinizi Renklendirin Yasin-i Şerif, her Müslümanın evinde mutlaka bulunması gereken bir suredir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in de tavsiye ettiği üzere Yasin Suresi’ni okumak oldukça sevaptır. Özellikle doğum, vefat

Tanıtım Yorum Yok

Aristo Yaşam Programı ve Çantası

25 yaşındayım ve son 5 yıldır fazla kilolarımla uğraşıyorum. Boyum 1.55 olduğu için 72 kilo olmak beni çok daha şişman gösteriyor ve hantallaştırıyor. Çocukluğumdan beri çok zayıf olmadım ama 72

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla