WordPress 4.2 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler
25 Ocak 2024 0 Yorum 362 Görüntüleme

WordPress 4.2 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler

Web sitesi hazırlamak için WordPress tercih eden kişiler güncelleme yaptıklarında wordpress 4.2 güncellemesi ile yenilikler neler öğrenebilirler. Tercihe göre yapılan bu güncelleme ile yazılımı kullanan kişiler yaşanan değişikleri birebir görme imkanı bulurlar. Böylelikle yeniliklere sahip yazılımla web sitelerini iyileştirme imkanı bulurlar.

WordPress 4.2 Güncellemesi Yenilikleri Neler?

Açık kaynaklı web site yazılımı olan WordPress için 4.2 güncellemesi yapıldığında sürümün kazandırdığı yeniliklerle karşılaşılır.

Bu yeniliklerin şöyle sıralanması mümkündür;

 • Emoji desteği
 • Utf8mb4 karakter desteği
 • Eklenti güncelleme desteği
 • Tema özelleştirme desteği
 • Yeni yazı karakteri desteği
 • Press This içerik paylaşım desteği
 • Link gömme desteği

Bu yenilikler WordPress yazılımının daha kolay kullanılması ve yönetilmesini sağlar. Ayrıca web sitelerinin daha fazla özelliğe sahip olması sağlanmış olur.

Emoji Desteği

WordPress 4.2 güncellemesi ile gelen ilk yenilik emoji desteğidir. Yazılımın önceki sürümlerinde emoji desteği bulunmuyordu. Bu durumda site içeriklerinde emojilere yer vermeyi isteyenleri rahatsız ediyordu. Yeni güncelleme ile bu sorun ortadan kaldırıldı.

Emoji desteği sayesinde web yazılımcılar artık web sitelerinde sembolleri kullanabilirler. Bu semboller arasında matematik, müzik ve yabancı dillere uygun sembollerdir. Kullanılan semboller sayesinde ise web sitesi içeriklerinin daha ilgi çekici hale gelmesi sağlanır.

Utf8mb4 Karakter Desteği

WordPress 4.2 güncellemesi ile yazılıma utf8mb4 karakter desteği gelmiştir. Bu destek sayesinde sitelerde bulunan veritabanı kodlamalarının kolaylaşması sağlanır. Veritabanı için karakter oluşturulmak istenirse utf8mb4 kod sisteminden yararlanılır.

Bu sistem sayesinde 4 bayt karakterlerin kullanım alanı genişlemiş durumdadır. Karakter kodlama için ut8mb4 setinin kullanılması sayesinde site yazılımlarında Unicode kullanıma da mümkün olur. Böylelikle yazılımların daha çok karakteri barındırması sağlanmış olur.

WordPress 4.2 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler

Eklenti Güncelleme Desteği

WordPress yazılımı eklentiler aracılığıyla gelişmiş web sitelerinin hazırlanmasını sağlayan bir yazılımdır. Bu nedenle site oluşturmak için kullanılan WordPress eklentilerinin güncellenmesi gerekir. Yazılım için geliştirilen 4.2 güncellemesi kullanıcılar için WordPress eklentilerinin daha kolay şekilde güncellenmesi avantajını getirmiştir.

WordPress eklentilerinin güncellenmesi için hali hazırdaki eklenti sayfasının kullanılması ve hızlıca güncellemenin yapılması sağlanır. 4.2 güncellemesinden önce sitedeki eklentilerin güncelleştirilmesi için web sitesi güncelleme sayfasına erişim gerekirdi. Bu da zaman kaybına neden olduğu için kişileri olumsuz etkileyen bir durumdu.

Tema Özelleştirme Desteği

WordPress yazılımı hazır temaların kullanılabileceği bir yazılımdır. Bu nedenle sitelerde kullanılabilecek tema çeşitliliği de fazladır. WordPress 4.2 güncellemesi ise yazılımcılara tema özelleştirme desteği sunmuştur. Bu destek sayesinde kişiler temayı web sitelerine uygulamadan önce özelleştir butonunu kullanarak ön izleme halinde görme imkanı bulurlar. Böylelikle seçtikleri temanın web siteleri için uyumlu olup olmayacağını anlayabilirler.

Ön izleme sonrası temanın web sitesi için uygun olduğuna karar verilirse kayıt işlemi yapılarak web sitesinde seçilen tema kullanılmaya başlanır. Tema beğenilmezse diğer temaların incelenmesine devam edilir. Ayrıca güncellemeyle temalar arasında hızlı geçiş yapılmasına da imkan verilmiştir.

Yeni Yazı Karakteri Desteği

Açık kaynaklı web sitelerinin hazırlanması için kullanılan WordPress yeni sürümü sayesinde yeni yazı karakterlerine sahip olmuştur. Böylelikle daha gelişmiş içeriklerin oluşturulması mümkün olur.

WordPress 4.2 güncellemesiyle birlikte yazılıma Japonca, Çince ve Korece dili yazı karakterleri eklenmiştir. Böylelikle içeriklerde bu dillere ait karakterlerin kullanılması mümkün olur. Bunun dışında müzik ve matematik sembolleri de karakter hafızasına eklenmiş durumdadır.

Press This İçerik Paylaşım Desteği

WordPress 4.2 güncellemesinin en dikkat çeken yeniliği Press This içerik paylaşım desteğidir. Bu yenilik sayesinde web sitelerinde yapılacak içerik paylaşımının hızlı şekilde yapılmasına imkan verir.

WordPress içerik paylaşımları yapılırken yazılımcıların zaman kaybı yaşadıkları görülür. Ancak geliştirilen Press This özelliği sayesinde zamandan tasarruf sağlanır. Bunun için özellik butonunun masaüstüne yerleştirilmesi ve istenilen zamanda kullanılmasıdır. Bu özellik sayesinde fotoğraf, video veya metin içerikleri hızlı şekilde siteye yüklenebilir. İçeriğin siteye yüklenmesi için tek bir butona tıklanması yeterli olur.

Link Gömme Desteği

WordPress 4.2 güncellemesiyle birlikte gelen son yenilik link gömme desteğinin sunulmasıdır. Bu özellik sayesinde site içeriklerinde link paylaşımı için kullanılabilecek servis sayısı artırılmıştır. Güncelleme öncesinde twitter ve youtube gibi popüler servislerden link gömme yapılıyordu. Güncelleme ile kickstarter ve tumblr üzerinden de link gömme imkanı sağlanmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Wordpress Cache Sistemi Eklentileri ve Özellikleri
Sonraki Yazı Şirketler Yapay Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

WordPress 2 Yorum

WordPress xmlrpc.php Saldırısını Önleme

Sizlere hazır ve geniş bir alana sahip olan WordPress sisteminin güvenlik açığı’da diyebileceğimiz, hackerler, rakip siteler vb. kişiler tarafından veya sunucunuza olacak saldırılardan dolayı sisteminizi yavaşlatan xmlrpc.php saldırısından bahsedeceğim. xmlrpc.php dosyasına

WordPress 1 Yorum

Woocommerce Satılan Ürün Sayısı Nasıl gösterilir ?

Merhaba, bu yazım sizlere wordpress sistemi ile oluşturulan e-ticaret siterlerinin eklentisi olan Woocommerce eklentisine ait bi kısa kod paylaşacağız. Paylaştığımız bu kod ile ürün sayfası içerisinde hangi üründen kaç adet

Webmaster 2 Yorum

WordPress WmAraciKry Teması

Tema ile ilgili açıklanması gereken notları wmaraci.com forumdan yapımcısı olan @Kry adlı hocamıza teşekkür ederek onun ağzından sizlere iletiyorum. Kendisi ilk olarak wordpress’i çok fazla eklenti ile kullanma taraftarı olmadığını

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla