WordPress Cache Sistemi Eklentileri ve Özellikleri
22 Ocak 2024 1 Yorum 280 Görüntüleme

WordPress Cache Sistemi Eklentileri ve Özellikleri

Web sitesi tasarımcıları wordpress cache sistemi eklentileri ve özellikleri neler? Öğrenmek istiyor. Çünkü eklentilerin detaylarını öğrenmeleri ile hazırladıkları sitelerin optimizasyonu için hangi eklentinin uygun olacağına karar veriyorlar. Bu nedenle WordPress tabanlı sitelerde kullanıma uygun olarak tasarlanan cache eklentileri ve özelliklerini açıklayacağız.

WordPress Cache Sistemi Nedir?

Eklentiler ve özelliklerini açıklamadan önce cache sistemine değinmek gerekir. Cache önbellek anlamına gelen bir kelimedir. Web siteleri için tasarlanan cache eklentileri web sitesinin hızının optimize edilmesini sağlar.

Böylelikle ziyaret esnasında site hızlı şekilde yüklenir ve kullanıcılara sunulur. Ayrıca ziyaret edilen sayfaya ait içeriklerin geçici olarak depolanmasını sağlar. Hazırlanan web sitesinin hızlı yüklenmesi seo çalışmaları açısından da önemlidir. Bu nedenle site tasarımlarında mutlaka cache eklentilerini kullanmak gerekir.

WordPress Cache Sistemi Eklentileri Nelerdir?

WordPress tabanlı siteler için geliştirilmiş birden fazla cache eklentisi vardır. Bu eklentilerin özellikleri incelenerek siteye uygun olan tercih edilebilir.

WordPress cache sistemi eklentileri şunlardır;

 • WP Super Cache
 • LiteSpeed
 • W3 Total Cache
 • WP Fastest Cache
 • WP Rocket
 • Cache Enabler

Bu eklentilerin her biri web sitelerinde kullanılmış ve web site hızını olumlu yönde artırması ve arama motorlarına uyumlu olması sebebiyle tercih edilen eklentilerdir. Bu nedenle de rahatlıkla siteler için kullanılabilirler.

WP Super Cache

Ücretsiz kullanılabilen cache eklentileri içerisinde bulunan WP Super Cache eklentisi WordPress için kullanılan popüler eklentilerdendir. Bu eklenti farklı boyutlara sahip olan sitelerin önbelleğe alınmasını sağlar. Sitelerin boyutları büyük olsa da eklenti sayesinde sitenin hızlı olması sağlanır.

WP Super Cache eklentisinin dikkat çeken özellikleri arasında CPU kullanım oranının düşük olması yer alır. Bu da hafıza sorunlarının ortaya çıkmasını engeller. Ayrıca bu eklentinin önbellekte yer alan eski dosyaları silme özelliği vardır.

WordPress Cache Sistemi Eklentileri ve Özellikleri

LiteSpeed Cache

Web sitelerin hızlanması için yaygın şekilde kullanılan bir eklentidir. Bu eklenti ücretsiz olarak edinilerek WordPress sitelerinde kullanılır.

LiteSpeed Cache eklentisi alt yapı sisteminin sorunsuz olmasıyla dikkat çeker. Bu eklentide veri tabanını temizleme ve resimleri küçültme özelliği vardır. Ayrıca türevlerinden farkı sunucular üzerinde çalışıyor olmasıdır. Bunun dışında WordPress için geliştirilen diğer eklentilerle de uyumlu şekilde çalışır.

W3 Total Cache

WordPress cache eklentileri arasında W3 Total Cache isimli eklenti bulunur. Bu eklentinin en önemli özelliği en eski eklentilerden olmasıdır. Ancak buna rağmen sürekli geliştirilerek sitelerin maksimum performansa sahip olması sağlanmıştır.

W3 Total Cache eklentisi WPML, AMP ve CloudFlare sunucularında uyumlu şekilde çalışır. Ayrıca eklenti mobil kullanıma uygundur. Böylelikle sitelerin mobil üzerinden de yönetilirken hızlı olmasına yardımcı olur. Bunun dışında eklenti farklı hosting türlerinde kullanıma uygundur. Tüm kullanımlarda da ücretsiz olarak bulunur.

WP Fastest Cache

Web sitelerini hızlandırmak için kullanılan önbellek eklentisidir. Bu eklentinin en önemli özelliği Türk yapımı olmasıdır. Eklentinin geliştiricisi Emre Vona isimli tasarımcıdır. Türk yapımı olan WP Fastest Cache eklentisi sayesinde sitenin yüksek performansa sahip olması sağlanır. Bunun dışında HTML ve CSS dosyalarının sıkıştırılarak yer kaplamasını engeller. Eklentinin kurulumunun kolay olması tercih edilirliğini artırır. Bu eklenti diğerlerinden farklı olarak ücretli şekilde kullanıcılara sunulur.

WP Rocket

WordPress cache eklentilerinden bir tanesi de WP Rocket ismindeki eklentidir. Bu eklenti açık kaynak kodlu olarak tasarlanmıştır. Eklenti sayesinde site ziyareti için kullanılan tarayıcı ve ziyaret sayfası önbelleğe alınır. Ayrıca eklenti hızlı kurularak kısa süre içerisinde kullanılmaya başlar.

Ücretli WordPress cache eklentileri arasındaki WP Rocket birden fazla sitenin yönetiminde kullanılabilir. Bunun için tek bir eklentinin kurulması yeterli olur. Ayrıca bu eklenti diğer WordPress eklentileriyle birlikte çalışmaya uygundur.

Cache Enabler

Web site hızını artırmak amacıyla kullanılabilecek son WordPress cache eklentisi Cache Enabler ismindeki eklentidir. Bu eklenti ücretsiz şekilde kullanılır ve çok yer kaplamadığı için diğer eklentilere göre daha avantajlıdır. Cache Enabler eklentisi birden fazla sitede kullanıma uygundur.

Ayrıca ara yüzünün basit olması ve önbelleğin temizlenmesi için manuel kullanım veya otomatik kullanım seçeneklerinin olması nedeniyle dikkat çeker. Bunun dışında web sitelerinde bulunan görsel öğelerin sıkıştırılarak kapladıkları yerin azalmasına yardımcı olan bir eklentidir. Bu sayede de web sitesinin yüklenme hızı da artırılmış olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Yapay Zekâ Nedir? Geleceği Nasıl Şekillendiriyor?
Sonraki Yazı Wordpress 4.2 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

WordPress Güvenlik & Diğer 2 Yorum

WordPress xmlrpc.php Saldırısını Önleme

Sizlere hazır ve geniş bir alana sahip olan WordPress sisteminin güvenlik açığı’da diyebileceğimiz, hackerler, rakip siteler vb. kişiler tarafından veya sunucunuza olacak saldırılardan dolayı sisteminizi yavaşlatan xmlrpc.php saldırısından bahsedeceğim. xmlrpc.php dosyasına

WordPress Güvenlik & Diğer 3 Yorum

WordPress Yorum Kısmındaki Site Adresini Kaldırmak

Merhaba, bu yazımda size wordpress tabanlı blog sitelerinin yorum kısmında bulunan web site adresi kısmı’nın nasıl kaldıralacağından bahsedeceğim. Bazı art niyetli kullanıcılar bu alanı spam url olarak kullanmakta. Konu içeriğine

WordPress Güvenlik & Diğer 2 Yorum

WordPress Gravatar alt etiket Sorunu Çözümü

  Günümüzde herkesin en çok kullandığı bir blog sistemi olan wordpress ile ilgili bir sorun var ki çoğu kişi bunu araştırmak ile uğraşıyor ve her yolun sonunda olumsuz sonuçlara ulaşıyor.

1 Yorum

 1. Abdullahki
  Ocak 24, 20:41 YANITLA
  LiteSpeed çoğu hosting tarafından da desteklendiği için 1 adım daha önde

Yanıtla