Google Search Console’a Nasıl Girilir?
27 Kasım 2023 3 Yorum 209 Görüntüleme

Google Search Console’a Nasıl Girilir?

Google search console, google tarafından sağlanan ücretsiz web yöneticisi araçlarından biridir. Google Search Console, web sitenizin varlığını duyurmada ve arama motoru sonuç sayfalarında hedef kitlenize ulaşmada önemli bir rol oynar.

Aynı zamanda SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) araştırmalarında kullanılan önemli araçlardan biridir. Google Search Console aracı sayesinde web sitenizin performansını takip edebilir, web sitenizde optimizasyona ihtiyaç duyan sayfaları tespit edebilir, hatalı sayfaları görüntüleyebilirsiniz.

Google Arama Konsolu aracı, Google botlarının web sitenizi nasıl taradığı, dizine eklediği ve arama motoru sonuç sayfalarına nasıl dahil ettiği hakkında bilgiler içerir. Bu araç, web sitenizin Google Arama’da nasıl performans gösterdiğini ve arama motorlarındaki görünümünüzü iyileştirmek için neler yapabileceğinizi görmenize olanak tanır.

Google Search Console Nedir Ve Onu Nasıl Kullanırım?

Google Search Console, web sitesi sahiplerine web sitesi performansını izlemeleri için çeşitli araçlar sağlar. Öte yandan Google Arama’da kullanıcıların web sitenizi nasıl görüntülediğini (derecelendirmelerini) kolayca takip edebilirsiniz. Bu kılavuz, Google Search Console’u hatasız bir şekilde yüklemenize yardımcı olacaktır.

Google Arama Konsolunu doğru şekilde kurmanın önemli SEO faydaları olabilir. Ne tür aramalar veya anahtar kelimeler web sitenize trafik çekiyor? İçeriğiniz hangi arama sorgularında öne çıkıyor? Mobil web sitenizin genel performansı nasıl? Search Console ile tüm bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Google Search Console’un Özellikleri Nelerdir?

Google Search Console, web sitenizle ilgili temel ölçümleri ve verileri keşfetmenize, anahtar kelimeleri belirlemenize ve çalışmanızı geliştirmenize olanak tanır. Google Search Console, web sitenizi geliştirmenize yardımcı olacak birçok ücretsiz özellik sunar.

Özellikler; Google Search Console’u açtığınızda web sitenizle ilgili ilk gösterge Web Sitesi Performans Raporu’dur. Performans raporlarını kullanarak hangi anahtar kelimelerin web sitenizdeki trafiği artırdığını, hangi sayfaların trafiği artırdığını kolaylıkla görebilirsiniz.

Bu nedenle Google Search Console, web sitenizin performansını analiz etmek ve indekslenme durumunu takip etmek için önemli araçlardan biridir. Google Search Console sayesinde web sitenizi daha iyi optimize edebilir ve bu analizlere dayanarak SEO çalışmalarınızı geliştirebilir, kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamanızı iyileştirebilirsiniz.

Google Search Console’a Nasıl Girilir?

Neden Google Search Console Aracına İhtiyaç Var?

Eskiden Google Web Yöneticisi Araçları olarak bilinen ve şimdi Google Arama Konsolu olarak bilinen bu araç, Google tarafından web sitesi sahiplerine sağlanan ücretsiz bir araçtır. Bu araç, web sitenizin Google aramadaki performansını kolayca analiz etmenize olanak tanır.

Daha da önemlisi; pek çok konuda önemli verilere de ulaşabilirsiniz:

Örnekler:

 • Web sitenizi öne çıkaran aramalar,
 • Geri bağlantılar web sitesi trafiği vb.

Bu, web sitenizin nerede iyi performans gösterdiğini kolayca görebileceğiniz anlamına gelir. Bu, SEO iyileştirmelerinizin daha etkili olacağı anlamına gelir. Bunun dışında web siteleri Google aramalarında bazı hatalar gösterebilir.

Bu hataların Search Console kullanılarak tanımlanması da aynı derecede kolaydır. Bu, Google Analytics, Google Trendler ve Google Ads ile entegrasyon yoluyla web sitenizdeki teknik hataları tespit etmemize ve düzeltmemize olanak tanır.

Google Search Console Hız Raporu

Google Search Console yakın zamanda bir “Hız Raporu” yayınlamaya hazırlanıyor. İyileştirmeler sekmesindeki yeni hız raporuna göz atın. Google, Google Search Console’da yeni bir hız raporlama özelliğini test etmeye başladı. Bu yeni hız raporu artık her kullanıcı için periyodik olarak etkinleştirilecek. Bu nedenle hesabınızda etkinleştirilmiş olabilir.

Yeni Google Search Console Hız Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Hız raporunuzu Google Search Console’daki İyileştirmeler sekmesinde bulabilirsiniz. Bu raporlar sayesinde web yöneticileri web sitelerinin ilgilerini çeken bölümlerine ve URL’lerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Bir web siteniz olduğunu hayal edin. Bazı sayfalarda hız sorunları yaşayabilirsiniz. Bu yeni hız raporu sayesinde belirli bir sayfanın hızını kolayca analiz edebilirsiniz. Daha sonra neden yavaş olduğunu belirleyerek performansı artıracak adımlar atabilirsiniz. Sayfa yükleme hızınızı neyin yavaşlatabileceğine odaklanın.

Yeni Google Search Console Hız Raporu Neden Bu Kadar Önemli?

Sayfa hızı sadece Google sıralamasında üst sıralara çıkmakla ilgili değil. Kullanıcı memnuniyeti açısından da çok değerlidir. Soruna birçok açıdan yaklaşmanız gerekiyor. Eğer hedefiniz satış ise hiç kimse çok yavaş bir web sitesinden alışveriş yapmak istemez.

Raporlar aynı zamanda SEO uzmanlarının işini de kolaylaştırır. Artık sayfa hızı raporlarına tek bir yerden ve daha az yardımcı araçla erişebilirsiniz. Bu raporun bir diğer faydası da web siteniz için geçmiş hız verilerini sağlamasıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Önceki Yazı Google Webmaster Araçları Nelerdir?
Sonraki Yazı Seo Uyumlu İçerik Nedir?

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

Windows Yorum Yok

Microsoft Edge Kapanma Sorunu ve Çözümü

Internet Explorer, Google Chrome derken bir başka internet motoru daha karşımıza çıktı. İnsanlar hiç şüphesiz yeni çıkan bir şeyi hemen denemek ve onu benimsemek istemektedir. Haliyle Microsoft Edge’de bu bağlamda

Windows Yorum Yok

Usb Cihazı Tanınmadı Sorunu Çözümü

Bilgilerimiz, dosyalarımız ve daha birçok bilgiyi saklamaya yarayan Usb cihazı, bilgisayarımıza taktığımız zaman bazen “Usb aygıtı tanınmadı” olarak bir hata verebiliyor. İçinde birçok önemli olabilirdi. Peki bir daha “Usb içinde

Yorum

 1. boreas
  Aralık 03, 10:06 YANITLA
  Açıklayıcı güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık.
 2. Anıl
  Aralık 08, 17:36 YANITLA
  Güzel açıklayıcı bir çalışma olmuş elinize sağlık
 3. fatih
  Ocak 04, 17:50 YANITLA
  Güzel bir çalışma olmuş teşekkürler

Yanıtla