Google Webmaster Araçları Nelerdir?
22 Kasım 2023 0 Yorum 97 Görüntüleme

Google Webmaster Araçları Nelerdir?

Günümüzde giderek karmaşıklaşan dijital dünyanın labirentinde gezinmek zor olabiliyor bu durumda Google webmaster araçları size bu labirentin anahtarını veriyor. Google Web Yöneticisi Araçları’nın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını anlamak önemlidir.

Google Webmaster Nedir?

Google Web Yöneticisi veya Google Arama Konsolu, Google tarafından tüm web sitesi sahiplerine, web sitelerinin arama sonuçlarındaki performansını değerlendirmelerine ve sürdürmelerine yardımcı olmak için sağlanan tamamen ücretsiz bir hizmettir.

Bu, site etkinliğini izlemenize, içeriği tarama için göndermenize, dizine eklenmesi gerekmeyen içeriği kaldırmanıza, arama sorgularını doğrulamanıza ve daha fazlasına olanak tanır. Kısacası, Google Web Yöneticisi Araçları, Google tarafından sağlanan ve web sitenizde ne olup bittiğini anlamanıza yardım eden ücretsiz bir araç setidir.

Bu, Google’ın web sitesi yöneticileriyle iletişim kurmak için kullandığı önemli bir bileşendir. Bu platform, web sitenizdeki sorunları tespit etmenize ve web sitenize kötü amaçlı yazılım bulaştığında sizi bilgilendirmenize olanak tanır.

Web Webmaster Araçları Ne İşe Yarar?

Tüm web sitesi sahiplerine ücretsiz bir hizmet olarak sunulan Google Search Console, web sitenizin nasıl göründüğünü belirlemek için sizi dünyanın en büyük arama motorundan gelen bilgilere bağlar ve değerli bilgiler sağlar. Ele alınması gereken sorunların ortaya çıkarılmasına yardımcı olur.

Web sitenizin arama sonuçlarında görünmesi için GWT kullanmasına gerek yoktur. Öte yandan pazarlama çalışmalarınızı destekleyebilecek değerli bilgiler de sağlayabilir. GWT, web sitenizin performansını çeşitli şekillerde izlemenize yardımcı olur.

Bağlantı doğrulama, Sitenizdeki sayfaların dizine eklenmesini istemiyorsanız Google’ın Web Yöneticisi Araçları’na istek gönderebilirsiniz. Bağlantı kontrol aracı, geri bağlantılarınızın konumunu ve yerleşimini, web sitenizin bağlantılarının gücünü ve bunların sıralamalarınız üzerindeki etkisini görmenizi sağlar.

Google Webmaster Araçlarını Nasıl Kullanılır?

GWT’ye kaydolduktan sonraki ilk adım, web sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları’na eklemektir. Bir web sitesi ekledikten sonra verilere erişebilmeniz için önce web sitesinin sahibi veya yetkili temsilcisi olduğunuzu doğrulamanız gerekir. Web sitenizi doğrulamanın farklı yolları vardır. En kolay yöntemi seçebilirsiniz.

HTML dosyası yükleyin – Google, web sitenizin kök dizinine yüklemeniz gereken belirli bir ada sahip bir dosya sağlar. Tek amacı web sitenizin FTP sunucusuna erişebildiğinizi kanıtlamanıza yardımcı olmaktır. Dosya kök dizininize girdikten sonra GWT Doğrula düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bu şekilde verilere ulaşabilirsiniz.

HTML etiketleri ekleyin – Ana sayfa başlığınıza ekleyebileceğiniz Google tarafından sağlanan meta etiketleri ekleyerek de web sitenizi doğrulayabilirsiniz.

İşlem tamamlandıktan sonra ayrıntıları görüntülemek için “Onayla” düğmesine tıklayın. Alan adı sağlayıcınızı seçin – Google, açılır listeden alan adı sağlayıcınızı seçme seçeneğini sunar. Sağlayıcıyı tıkladığınızda Google, sitenizi doğrulama konusunda size yol gösterecektir.

Google Webmaster Araçları Nelerdir?

Verimli SEO Çalışması İçin Google Web Yöneticisi Araçları’nın Rolü

Google Web Yöneticisi Araçları, başarılı ve verimli SEO çalışmaları (Arama Motoru Optimizasyonu) için vazgeçilmez bir araçtır. SEO, web sitenizin görünürlüğünü artırmaya yönelik kapsamlı bir stratejidir.

Google Web Yöneticisi Araçları bu stratejinin uygulanmasında kilit rol oynayan bir platformdur. Google Web Yöneticisi Araçları tam olarak ne yapar? Bu platform, web sitesi sahiplerinin web sitesi performansını izlemesine ve analiz etmesine olanak tanır. Web sitesi hataları, tarama sorunları, geri bağlantılar ve daha fazlası hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

SEO Araştırmalarında Web Yöneticisi Araçları’nın Önemi Nedir?

Google AdWords programı aracılığıyla ücretli trafik satın almanın yanı sıra SEO, trafiği artırmak için ideal bir yaklaşımdır. Her durumda, web siteniz için bir SEO kampanyası başlatabilmeniz için öncelikle Google Web Yöneticisi Araçlarını kullanmayı kabul etmeniz gerekir.

GWT, Google Arama’nın web sitenizi farklı şekillerde nasıl görüntülediğini anlamanıza yardımcı olur. Örneğin web sitenizin arama sonuçlarında çıkmasına neden olan en popüler aramaları ve bu aramalar için aldığı trafiği gösterir. Ayrıca mobil sitenizin tablet ve cep telefonlarından arama yapan kullanıcılar için ne derecede bir performans gösterdiğini de değerlendirebilirsiniz.

Google Webmaster Araçları

Bu araçlar arasında raporlama ve izleme araçları da bulunmaktadır. Google Amca’nın dizininin işlevselliğini değiştirme seçenekleri de vardır. Eğer önünüze çıkan bu nimetten, yani Google Web Yöneticisi Araçlarından en iyi şekilde yararlanırsanız, SEO’da harika bir puan elde edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı Grafik Tasarım Hakkında En Merak Edilenler
Sonraki Yazı Google Search Console’a Nasıl Girilir?

Yazar Hakkında

Benzer Yazılar

Webmaster Yorum Yok

PHP Hesap Makinası Kodu

Merhaba, bu yazımda sizlere PHP ile hesap makinesi nasıl yapılır kısacası tüm kodların tarafınıza sunacağım. Kodları ücretsiz olarak sunmanın yanı sıra dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz , dilediğiniz yere uygulayabilirsiniz. PHP kullanmaya

Webmaster 2 Yorum

COG Ücretsiz WordPress Blog Teması

Merhaba sizlere oldukça kullanışlı ve sade olan ücretsiz olarak paylaşıma sunulan COG wordpress blog temasını sunuyorum.  Rahat ve yönetilebilir admin paneli ile tasarlanmış olan COG wordpress blog teması ücretsz olarak

Webmaster Yorum Yok

Webmaster Nedir? Webmaster Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İnternet çağında günümüzde en çok konuşulan meslekler arasında bulunan webmaster oldukça fazla dikkat çeken bir iş olduğu için sıkça araştırmalar yapılıyor. Peki, webmaster nedir? Bu yazıda webmaster hakkında bilgiler vereceğiz. Webmaster’ın

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla