ISO Anlamı Nedir?
14 Haziran 2020 0 Yorum 512 Görüntüleme

ISO Anlamı Nedir?

ISO Anlamı Nedir?

ISO, 1947 yılının Şubat ayının 23’ünde Cenevre’de kurulan bir uluslararası teşkilâttır. Bu teşkilâtın Türkçe ismi Uluslararası Standartlar Teşkilatı’dır. ISO bir ürünün uluslararası üretim standartlarına göre üretilip üretilmediğini ortaya koymakta olan ve ürün denetimi sağlayan bir kurumdur. Bu teşkilât tarafından belirlenmiş olan standartlar altında yapılan üretim dünyanın çoğu yerinde kabul görmektedir.

ISO belgesine sahip firmalar, ürünler ve çalışanlar sahip oldukları belge çeşidine göre çeşitli vasıflar taşıyabilmektedir. Bu vasıflar uluslararası olarak kabul görmekte olan vasıflardır ve belirli standartlar altında yapılan sınavlar ve denetimler ile belgelenmektedir. Belgelemelerin ardından ürünlerin üzerine ISO’nun belirli özelliklere göre standartlaştırılmış prensipleri altında incelenmiş ürünler tüketime sunulmaktadır ve güven unsuru sayılmaktadır.

ISO anlamı nedir?” tarzı sorular için aslında tek bir cevap vardır. İngilizcesi International Organization for Standardization olan ISO, 162 ülkenin ürün denetim ve standartlaştırılmasında rol oynamaktadır. ISO tarafından verilmiş olan belgeler için ürünler, firmalar, kişiler belirli denetimlerden geçmiş olmalıdır. ISO tarafından kabul görmüş olan bir ürün, firma veya yetkili dünyanın neredeyse her noktasında kabul görebilmektedir, çünkü ISO bu şekilde hizmet vermekte olan tek otoritedir.

ISO’nun Belgelerine Nasıl Sahip Olunur?

Üretimdeki kaliteyi belirli standartlar altında inceleyen ve genelgeçer kılmayı amaçlayan bir kurum olan ISO’nun kuruluş amacı da genel bir kalite standardının belirlenmesini sağlayıp insanların tüketimindeki kaliteyi denetleyebilmektir.

ISO’nun ilgili belgelerini almış olan firmalar dünya genelinde belirli bir statüye sahip olmuş sayılmaktadır. Bu firmanın üretiminde ISO standartlarını sağladığı ve güvenilir olduğu ortaya konmuş olacaktır. Bir firmanın dünyanın her yerinde kabul görecek bir üretim yolu izlediğini ortaya koyması için ISO belgelerine sahip olması gerekmektedir.

Firmanın sağlam bir altyapı ile kurulmuş olup dünya çapındaki çağdaş standartlara uygun üretim yaptığını resmiyete dökebilmesi için ISO tarafından belgelendirilmiş olması, firma itibarına da olumlu etkiler yapmaktadır.

ISO Belgelendirmesi ile Kalite Yönetim Sistemleri

Bir şirketin kalite yönetim sisteminin geçerliliğinin kabulü açısında ISO tarafından belgelendirilmiş olması oldukça önemlidir. Bir yönetim sisteminin her aşamasında dünya standartlarına uyularak sürecin sürdürüldüğünü ortaya koyabilmek için ISO’nun sunduğu belgelere sahip olmak resmi bir kayıt niteliği taşınmasına yardımcı olmaktadır. Süreklilik şartları için ISO 9000 ve 9001 belgeleri ile firmalar birçok ülkede kendine yer bulabilmektedir. Üretimde amaca uygunluk ve kalite güvenliğinin ortaya konması ISO ile mümkün kılınmıştır.

Kaynakça

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Önceki Yazı Bu Yazın Modası Baskılı Tişörtler
Sonraki Yazı ISO Belgesi Ne Demek?

Yazar Hakkında

Melih
Melih 219 yazı bulunuyor

Web tabanlı proje ve çalışmalar yürütmekte olan Webmaster.

Benzer Yazılar

Genel Yorum Yok

Maltepe TEKA Teknik Servis Merkezi

Maltepe TEKA Teknik Servis Merkezi Uzun senelerden beri İstanbul’un her yerinde faaliyet gösteren Teka Servis İstanbul firması, Teka marka bulaşık makinelerine ait bakım, onarım ve montaj alanında hizmet vermektedir. Bulaşık

Tanıtım Yorum Yok

Mağaza Tasarımında Fark Yaratan Point-Expo

Mağaza Tasarımında Fark Yaratan Point-Expo Sadece alışveriş mağazaları için değil aynı zamanda ev ve iş yerlerine yapılan iç mimari tasarımlarının genel hizmetlerine verilen mağaza tasarımı ile müşterilerinizin dikkatini çekerek daha

Girişimcilik Yorum Yok

Girişimcilerin Okuması Gereken 5 Kitap

Sizlere günümüzde herkesin hedeflediği kimilerinin defalarca denediği , kimilerinin şansının iyi gittiği girişimcilik ruhunun bilgilerinden okuma alışkanlığa dair birkaç bilgi vereceğiz. Bu yazımıda girişimciler için okunması gereken 5 kitabı listeledik.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış

İlk Yorumu yazmak için Hemen Tıklayın !

Yanıtla